Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/131.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/131.php on line 4
GENERAŁ SOWA w EUROPEJSKIEJ AGENCJI OBRONNEJ


24.05.2007

Generał Adam Sowa będzie zastępcą dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Obronnej

Rektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, generał brygady Adam Sowa został mianowany zastępcą dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Obronnej (EDA) ds. operacyjnych - ogłosił w czwartek (24 maja br.) szef EDA Javier Solana.

Generał zacznie pełnić obowiązki od 1 stycznia przyszłego roku. Wybór został zatwierdzony przez Radę Zarządzającą EDA.

Mianowanie Polaka na tak wysokie unijne stanowisko to wyraz uznania dla zaangażowania Polski w prace EDA - komentują nieoficjalnie przedstawiciele agencji.

"Nie byłoby to możliwe, gdyby Polska nie odgrywała tak znaczącej roli w europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony" - powiedział PAP jeden z urzędników EDA.

Gen. Sowa był m.in. zaangażowany w negocjowanie przystąpienia Polski do funkcjonującego w ramach EDA kodeksu zamówień obronnych. Pełniąc służbę w Polsce był także "punktem kontaktowym" EDA.

Mianowanie Adama Sowy ma związek ze zmianą na stanowisku dyrektora wykonawczego EDA.

Piastującego to stanowisko od 2004 roku Brytyjczyka Nicka Witneya zastąpi od 1 października Niemiec, Alexander Weis. Będzie miał dwóch zastępców: poza gen. Sową, odpowiedzialnym za kierowanie na bieżąco pracą EDA, będzie to włoski generał Carlo Magrassi odpowiedzialny za strategię.

Gen. Sowa urodził się w 1957 roku. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, którą ukończył w 1980 roku. W latach 1980-89 pracował w WAT, a potem na uniwersytecie Al-Fatech w Trypolisie. Zna Brukselę - od 2001 roku służył w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli jako główny specjalista Zarządu Logistyki Uzbrojenia i Zasobów w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym. Po powrocie do kraju, od 2004 roku w MON jako zastępca i p.o. dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej. Zna biegle język rosyjski i angielski.


ŹRÓDŁA

http://www1.ukie.gov.pl/....
Warning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/131.php on line 30

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/131.php on line 30