Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/140.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/140.php on line 4
WIZYTA PRZEWODNICZĄCEGO PE w POLSCE


06.06.2007

Oficjalna wizyta Przewodniczącego PE Hansa-Gerta Pötteringa w Polsce.
W czasie swej dwudniowej wizyty w Warszawie, 4-5 czerwca 2007 , Hans-Gert Poettering spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Jarosławem Kaczyńskim, marszałkami Sejmu i Senatu Ludwikiem Dornem i Bogdanem Borusewiczem, szefem senackiej komisji spraw Unii Europejskiej senatorem Edmundem Wittbrodtem, a także z politykami opozycyjnej Platformy Obywatelskiej.

powiększeniePrzewodniczący Parlamentu Europejskiego przez dwa dni przekonywał polskich polityków do poparcia Traktatu Konstytucyjnego i proponowanego w nim systemu glosowania w Radzie Unii Europejskiej tzw. podwójna większością głosów.

Spór o system głosowania

"Żaden z moich rozmówców nie zakwestionował samej zasady, tzn. woli doprowadzenia do zawarcia nowego traktatu. (...) Rozbieżności istnieją natomiast w kwestii systemu glosowania w Radzie Unii Europejskiej" - powiedział przewodniczący w czasie spotkania z dziennikarzami.
Polski rząd uważa, ze system podejmowania decyzji zaproponowany w traktacie konstytucyjnym daje zbyt silną pozycję największym krajom Unii Europejskiej i domaga się, by mandat negocjacyjny nowego traktatu obejmował także dyskusję nad systemem glosowania.
"Jeżeli polski rząd będzie trwał w swoim postanowieniu w kwestii głosowania, to będzie miał przeciw sobie wiele czynników - Komisje i Parlament Europejski, a także co najmniej 25 krajów członkowskich" - przestrzegł Hans-Gert Poettering i dodał, że Parlament Europejski uważa proponowany w traktacie system za "demokratyczny i sprawiedliwy".

Solidarność energetyczna

Przewodniczący podkreślił jednocześnie, że PE Polska może liczyć na europejska solidarność w kwestii zapewnienia swojego bezpieczeństwa energetycznego i już doświadczyła tej solidarności w czasie rozmów przedstawicieli UE z władzami Rosji o zniesieniu embarga na eksport polskiego mięsa do tego kraju.
Pytany o konsekwencje ewentualnej porażki negocjacji w sprawie nowego traktatu, Hans-Gert Poettering odpowiedział: "Jeśli traktat upadnie i nie dojdzie do reformy instytucji europejskich, to nie będzie możliwości dalszego poszerzania UE, może z wyjątkiem Chorwacji. Dlatego każdy, kto blokuje przyjęcie traktatu, musi wziąć na siebie brzemię odpowiedzialności."
W czasie swojej wizyty w Warszawie Hans-Gert Poettering złożył też wieniec na grobie księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki. "Bez ludzi takich jak Jerzy Popiełuszko nie mielibyśmy wolności. On jest symbolem wolnej Polski i symbolem wolnej Europy" - powiedział Przewodniczący po wyjściu z kościoła.
We wtorek po południu przewodniczący spotkał się z przedstawicielami Gminy Żydowskiej w Warszawie, zwiedził tereny warszawskiego getta i obejrzał powstające Muzeum Historii Żydów Polskich. Wieczorem na Uniwersytecie Warszawskim wygłosił wykład o przyszłości Europy.


ŹRÓDŁA /W TYM ZDJĘCIE /

http://www.europarl.europa.eu


Warning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/140.php on line 34

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/140.php on line 34