Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/147.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/147.php on line 4
ZIELONY TYDZIEŃ w PARLAMENCIE EUROPEJSKIM


14.06.2007

W Parlamencie Europejskim rozpoczął się "Zielony Tydzień" - jak co roku w Brukseli i w Luksemburgu odbędzie się seria imprez, konferencji i wystaw, których celem jest promocja bardziej "ekologicznego" stylu życia. Z tej okazji zapytaliśmy posłów, jak sami dbają o środowisko. Szukasz pomysłów? Zobacz, co proponują deputowani. Przedstawiamy pierwszy artykuł z naszej nowej serii: "Słowo w słowo".


Logo Zielonego Tygodnia 2007

Poprosiliśmy posłów z różnych krajów UE i z różnych grup politycznych o krótką odpowiedź na pytanie:
"Co możemy zrobić w codziennej pracy, aby lepiej chronić środowisko?"

Przewodniczący Hans-Gert Pöttering (EPP-ED, DE): Zielony Tydzień w instytucjach europejskich przyczyni się do podniesienia wiedzy na temat ochrony środowiska. Niedługo Parlament Europejski otrzyma specjalną analizę ukazującą nasz "ekologiczny ślad". Dowiemy się, jaka ilość CO2 powstaje w związku z działalnością Parlamentu i w jaki sposób jesteśmy w stanie obniżyć emisję. To pierwszy krok w stronę praktycznego wkładu PE w walkę ze zmianami klimatu.

Miroslav Ouzký, (EPP-ED, CZ): Żyjemy w społeczeństwie nadmiernej konsumpcji. Każdy z nas może zrobić coś dla środowiska po prostu ograniczając własny poziom konsumpcji.

Mojca Drčar-Murko (ALDE, SL): Musimy zastąpić nasze antropocentryczne nastawienie wobec natury, zarówno w stosunku do zwierząt jak i roślin bardziej świadomym zachowaniem, szanującym różnorodność życia na Ziemi.

Edite Estrela (PSE, PT): Codziennie podejmować drobne działania, na przykład wyłączać niepotrzebną klimatyzację.

Dorette Corbey (PSE, NL): Zmianę przynoszą decyzje osobiste: przejdź na wegetarianizm, popraw izolacje cieplną swojego domu, zrezygnuj z latania, gdy wybierasz się na wakacje.

Gérard Onesta (Zieloni/EFA, FR): Musimy nauczyć się czytać dokumenty na ekranie komputera, drukować tylko w ostateczności.

Roger Helmer (NI, UK): Dobrze, możemy dziesięciokrotnie obniżyć zużycie energii, cofnąć się do stanu sprzed rewolucji przemysłowej, dokonać heroicznych poświęceń gospodarczych i zniszczyć konkurencyjność naszych europejskich gospodarek, podczas gdy nasi konkurenci będą pokładać się ze śmiechu z naszej głupoty. Zastanówmy się, czy rzeczywiście o to nam chodzi?"

Janusz Onyszkiewicz (ALDE, PL): Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika ,że liczba ofiar śmiertelnych spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków drogowych szacowanych w samej Europie na ponad 40 000 rocznie. Aby zmienić te zatrważające statystyki wystarczy co jakiś czas z samochodu przesiąść się na rower. Jeden dzień w tygodniu poruszania się na rowerze ocalali w skali roku kilkanaście tysięcy ludzi! Osobiście praktykuję to od wielu lat, nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale także dla własnego zdrowia. Często dojeżdżałem do pracy rowerem, nawet gdy byłem ministrem obrony.

Dagmar Roth-Behrendt (PSE, DE): Pomyślmy o transporcie bezpiecznym dla środowiska, zużyciu energii, zużyciu materiałów biurowych, segregacji śmieci…

Karl-Heinz Florenz (EPP-ED, DE): Powinniśmy skupić się na naszych domach, na przykład uszczelnić izolację cieplną i usprawnić system ogrzewania.

Teresa Riera Madurell (PSE, ES): Ważne są odruchy pozwalające oszczędzać energię, na przykład kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu.

Bilyana Ilieva Raeva (ALDE, BG): Pomyśl o środowisku zanim coś wydrukujesz!

Tunne Kelam, (EPP-ED, ET): Nie wysyłajmy wiadomości faksem, używajmy elektronicznych środków przekazu.

Jana Hybášková (EPP-ED, CZ): Ograniczyć konsumpcję. Zarówno w codziennym życiu, ale też ustanawiając odpowiednie przepisy.

Gyula Hegyi (PSE, HU): Spacerem lub rowerem do pracy, a na obiad jedzmy więcej mięsa a mniej warzyw.

Monica Frassoni (Zieloni/EFA, IT): Zadajmy sobie pytanie: "Czy muszę do pracy jeździć samochodem?", wystarczy autobus albo rower.

Martin Schulz (PSE, DE): Wyłączajmy komputer i światło, kiedy wychodzimy z biura.

Caroline Lucas (Zieloni/EFA, UK): Najbardziej ekologiczną rzeczą, którą możemy zrobić w pracy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez naszych pracodawców dzięki żądaniom skutecznie działających związków zawodowych.

Roberto Musacchio (GUE/NGL, IT): Przestrzegać kilku prostych zasad: rozsądnie zużywać wodę i wybrać czystsze środki transportu.

Guido Sacconi (PSE, IT): Zostawić samochód w domu a do pracy jeździć rowerem.


ŹRÓDŁA

http://www.europarl.europa.eu/news/...


Warning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/147.php on line 50

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/147.php on line 50