Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/148.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/148.php on line 4
UNIJNE WSPARCIE DLA TURYSTYKI


16.06.2007

W regionalnych programach operacyjnych przewidziano środki unijne na rozwój turystyki w Polsce, w tym budowę nowych hoteli. W latach 2007-2015 do wszystkich województw trafi na ten cel łącznie 765,5 mln euro - poinformowała PAP rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Monika Niewinowska.

Największymi beneficjentami tych funduszy będą województwa: mazowieckie (75,9 mln euro), podlaskie (74,8 mln euro), lubelskie (65,3 mln euro), śląskie (60,6 mln euro) oraz dolnośląskie (59,5 mln euro).

Przedstawiciel Instytutu Hotelarza - Andrzej Szafrański powiedział PAP, że jeszcze przed ogłoszeniem decyzji UEFA o organizacji w Polsce Mistrzostw Europy Euro 2012, inwestorzy zgłosili zamiar wybudowania prawie 220 nowych hoteli. Jego zdaniem, ta liczba nie powinna znacząco się zmienić.

"Wzrosło za to wyraźnie zainteresowanie inwestycjami w najtańszą (zarówno dla klienta, jak i inwestora) bazę noclegową, czyli hostelami" - uważa Szafrański. Jego zdaniem hostele bardziej pasują zresztą do charakteru grupowych wyjazdów kibiców, chociażby dlatego, że można w nich nocować w większych salach.

Obecnie w Polsce - zarejestrowanych jest ok. 150 hosteli - wyjaśnił Szafrański; co najmniej drugie tyle działa bez rejestracji. "Myślę, że do roku 2012 ich liczba wzrośnie przynajmniej kilkukrotnie" - powiedział.

W latach 2007-2011 Orbis ma wybudować 17 nowych hoteli pod marką Etap, 17 Ibisów, dwa Novotele, jeden Mercure i jeden Sofitel. Na zrealizowanie tych planów zamierza przeznaczyć 1 mld zł.

Szef marketingu w warszawskim hotelu Hilton Paweł Mirski powiedział PAP, że dla jego sieci Polska jest bardzo perspektywicznym rynkiem. "Do 2012 r. chcemy w Polsce wybudować 11 hoteli" - poinformował.

Dodał, że nowe hotele powstaną m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Łodzi. Przypomniał, że Hilton jest hotelem pięciogwiazdkowym, a w Polsce zostaną wybudowane głównie hotele średniej klasy tej sieci - Hilton Garden Inn.

Szefowa działu PR warszawskich hoteli Starwood (do której należy m.in. Sheraton i Westin) Katarzyna Gontarczyk zapowiedziała, że w 2008 r. zostanie wybudowany w Sopocie hotel Sheraton. Dodała, że firma Starwood planuje kolejne inwestycje hotelarskie. "Każda atrakcyjna lokalizacja nas interesuje. Zgłaszają się do nas inwestorzy. Na razie trwają rozmowy w tej sprawie" - powiedziała. Poinformowała, że budowa hotelu Westin czy Sheraton w Warszawie to koszt ok. 80 mln USD.

Według Mirskiego, w stolicy brakuje hoteli dwu- i trzygwiazdkowych z przystępną ceną. Podobnego zdania jest Andrzej Saja z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), który prognozuje, że ten segment rynku hotelarskiego będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijać.

Z drugiej jednak strony - podkreślił Mirski - bogata oferta hoteli pięciogwiazdkowych w Warszawie umożliwia organizację międzynarodowych konferencji i kongresów.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 1,5 tys. skategoryzowanych hoteli, które mają ok. 145 tys. miejsc noclegowych - oznacza to, że na 10 tys. osób przypada 38 łóżek.

Jak poinformował Szafrański, w Czechach na 10 tys. mieszkańców przypada 221 łóżek. Aby dorównać bazie hotelowej Czech, w Polsce trzeba zbudować dodatkowo 8 tys. 430 średnich hoteli, z czego każdy powinien pomieścić 100 gości. Przy obecnym tempie budowy hoteli w Polsce - zdaniem eksperta - zajęłoby nam to 170 lat.

Według danych Państwowego Komitetu Statystyki Ukrainy, w 2005 r. na Ukrainie było 1 tys. 232 obiektów hotelarskich, liczących 51,7 tys. pokoi. Bazę noclegową powiększa 845 domów kuracyjnych i ośrodków wypoczynkowo-zdrowotnych, z czego większość jest skupiona w okolicach Półwyspu Krymskiego.

"Ukraina potrzebuje na modernizację hoteli w kontekście Euro 2012 minimum 200 mln USD. Z 117 funkcjonujących w Kijowie hoteli, tylko 51 odpowiada zachodnim standardom. Łącznie w kijowskich hotelach jest 8,7 tys. pokoi, dysponujących 15,6 tys. łóżek" - poinformował Szafrański.

Tymczasem - jak podkreśla - Kijów dla uczestników Euro 2012 musi przygotować 22 tys. miejsc, Dniepropietrowsk 14 tys., Donieck 17,5 tys., a Lwów 12 tys.


ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/148.php on line 36

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/148.php on line 36