Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/150.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/150.php on line 4
MNIEJ DŹWIGAJ - KAMPANIA NA RZECZ ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA


18.06.2007

Około 25 proc. pracowników w krajach Unii Europejskiej skarży się na bóle kręgosłupa, a 23 proc. - na bóle mięśni - poinformowano w piątek na konferencji otwierającej polską edycję europejskiej kampanii "Mniej Dźwigaj".

Dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Jukka Takala poinformował, że kampania ma na celu poprawę europejskich miejsc pracy tak, by stały się bezpieczniejsze i zdrowsze. Akcja trwa w krajach UE, a jej zakończenie będzie miało miejsce podczas Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy - 22-26 października 2007 r.

Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego (pełniącego rolę Krajowego Punktu Centralnego Agencji) Danuta Koradecka podkreśliła, że dolegliwości mięśniowo- szkieletowe stały się trzecią co do częstości przyczyną nieobecności w pracy z powodu choroby, tuż po chorobach układu krążenia oraz chorobach psychicznych.

Dodała, że ok. 50 proc. wcześniejszych emerytur spowodowanych jest przez patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa.

Zaznaczyła, że wpływ na rosnącą liczbę osób z dolegliwościami kręgosłupa ma zmiana charakteru wykonywania pracy, ale także trybu życia, zmniejszony ruch, m.in. spędzanie czasu przed telewizorem, poruszanie się samochodem.

Według Koradeckiej, potrzebna jest zmiana mentalności społecznej, dlatego działania edukacyjne podejmowane będą już wśród dzieci i młodzieży w szkołach, aby uświadomić im, jak bezpieczne wykonywanie czynności może wpłynąć na jakość życia.

Dr Danuta Roman-Liu z Zakładu Ergonomii CIOP-PIB podkreśliła, że zazwyczaj uważa się, że przyczyną problemów z kręgosłupem jest dźwiganie, pchanie, ciągnięcie ciężkich przedmiotów, tymczasem jest to także codziennie wykonywana "lekka praca", np. prace montażowe, pakowanie małych przedmiotów, wszystkie czynności, ale często powtarzalne.

Znacznym problemem jest także praca przy komputerze, ponieważ ciało jest przez cały czas w stałej pozycji, obciążane są także nadgarstki.

W kampanię włączyć się mogą wszystkie organizacje i osoby działające zarówno na szczeblu lokalnym, ogólnokrajowym, jak i europejskim, w tym: pracodawcy, w sektorze państwowym i prywatnym, małe i średnie przedsiębiorstwa, związki zawodowe i społeczni inspektorzy pracy, instytucje zajmujące się bhp, a także szkoły.

Koradecka wyjaśniła, że w ramach kampanii organizowane będą m.in. seminaria i warsztaty, pokazy filmów, konkursy plastyczne, konkursy wiedzy i quizy, wystawy, akcje informacyjne w mediach, konkurs dla dziennikarzy. Przygotowano także konkurs dobrych praktyk mający na celu wyróżnienie firm i organizacji, które przyczyniły się do walki z MSD. Uruchomiono także specjalną stronę internetową: www.mniejdzwigaj.pl, gdzie znaleźć można m.in. przykłady dobrych praktyk.

Podczas kampanii promowane będą informacje jak zapobiegać problemom mięśniowo-szkieletowym, a także co robić, jeżeli już się pojawiły. Będą to np. informacje, jak przenosić ciężary, jakie są prawidłowe pozycje pracy przy komputerze itd.

Do kampanii przyłączyła się także Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Przygotowała kampanię informacyjną na temat prawidłowego przemieszczania ciężarów dla pracujących w handlu oraz pracowników służby zdrowia i opiekunów zajmujących się pomocą pacjentom.


ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/150.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/150.php on line 32