Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/185.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/185.php on line 4
WSZYSCY RÓWNI NA LOTNISKACH UNII EUROPEJSKIEJ


26.07.2007

Od 26 lipca 2007 obowiązują nowe zasady w transporcie lotniczym, które mają stworzyć osobom starszym i niepełnosprawnym warunki takie, jakimi cieszą się wszyscy pełnosprawni pasażerowie w UE. Przepisy te są odpowiedzią na potrzeby coraz większej grupy obywateli europejskich.

Około 10% mieszkańców UE to osoby starsze lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Bardzo często nie są one w stanie pokonywać długich dystansów, jakie wiążą się z podróżowaniem i przemieszczaniem się po lotnisku. Wielu przewoźników już teraz stara się pomagać takim pasażerom, jednak nie wszyscy udzielają takiej pomocy w sposób kompleksowy i za darmo.

Odpowiedzią na te problemy ma być rozporządzenie nr 1107/2006, przyjęte przez Parlament Europejski i Radę 5 lipca 2006 r. Zawarte w nim przepisy mają zapewniać pomoc i odpowiednie usługi wszystkim osobom, które mają trudności z poruszaniem się. Już jutro wejdą w życie przepisy regulujące następujące kwestie:

Oznacza to, że począwszy od 26 lipca br., podczas wszystkich lotów rozpoczynających się na lotniskach w UE, linie lotnicze będą miały obowiązek zapewnić wszystkim niepełnosprawnym pasażerom pomoc w postaci np. wózków inwalidzkich czy psów przewodników, bez dodatkowych opłat.

Wszystkie państwa członkowskie będą musiały powołać krajowy organ odpowiedzialny za stosowanie powyższych przepisów na terytorium danego kraju. W Polsce organ taki zostanie wkrótce powołany.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/transport/air_portal/passenger_rights/prm/index_en.htm
Warning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/185.php on line 40

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/185.php on line 40