Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/196.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/196.php on line 4
ZAKAZ STOSOWANIA RTĘCI
Bezpieczniejsze termometry, barometry, człowiek i środowisko naturalne


01.08.2007

Parlament Europejski uchwalił ostatecznie zakaz sprzedaży urządzeń do pomiaru temperatury i ciśnienia z użyciem metali ciężkich, głównie rtęci, uznając je za substancje zbyt niebezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.

Zakaz, zawarty w przegłosowanej w drugim czytaniu dyrektywie, został już zaakceptowany przez państwa Unii Europejskiej i ma wejść w życie najpóźniej w pierwszym półroczu 2009 roku.

Nowe przepisy mają wpłynąć na wprowadzanie nowych, elektronicznych metod pomiaru temperatury i ciśnienia. Producenci mają 2 lata na dostosowanie się do nowych zasad.

Niedozwolona będzie sprzedaż nowo wyprodukowanych urządzeń zawierających szkodliwe metale ciężkie. Zakupione do tej pory termometry i barometry mogą być nadal używane, reperowane i sprzedawane na rynku wtórnym.

Można też będzie importować urządzenia do pomiaru temperatury zawierające rtęć, które liczą sobie ponad 50 lat - klasyfikuje się je wówczas jako antyki.

Rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton - w samych tylko termometrach. Ocenia się, że 80-90 proc. wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach. Tymczasem - przekonuje Komisja Europejska - tradycyjne termometry można zastąpić nowoczesnymi, sprężynowymi albo elektronicznymi urządzeniami.

Rtęć łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, a także płody, których układ nerwowy dopiero się rozwija. W organizmie rtęć może bowiem uszkodzić mózg i nerwy, zaburzać koordynację i widzenie.

Według komisarza UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Guentera Verheugena nowa dyrektywa spowoduje redukcję emisji rtęci o 33 tony rocznie.


ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/196.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/196.php on line 32