Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/205.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/205.php on line 4
POLSKA ROŚNIE ZA UNIJNE PIENIĄDZE


08.08.2007

Setki kilometrów dróg, szybki spadek bezrobocia, lepsza administracja, wyższe PKB. Polska rośnie za unijne euro, i to rośnie błyskawicznie - wynika z rządowego raportu. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podsumowało, jak w latach 2004-06 Polska wykorzystała ponad 8 mld euro unijnych dotacji.

"Wynika z niego, że eurosceptycy, którzy nie wierzyli, że z Unii napłyną do Polski pieniądze pomocowe, mylili się grubo. 11,4 mld zł - tyle już dostali ci, którzy realizują unijne projekty z funduszy strukturalnych. Dzięki tym projektom w ub.r. nasze PKB było wyższe o 1,6 pkt. proc., niż byłoby, gdybyśmy nie wydawali funduszy. Te 1,6 pkt proc. to około 10 mld zł! A w tym roku efekt eurosprężarki może być nawet dwa razy większy"

W całym kraju realizujemy około 80 tys. projektów za ponad 8,2 mld euro, które Bruksela dała nam na lata 2004-06. "Te pieniądze możemy rozliczać jeszcze do końca 2008 r"

"Fundusze nie tylko pomagają budować drogi czy szkolić bezrobotnych. - Zmienia się też cała administracja, jest coraz bardziej sprawna, planuje strategicznie. Bez funduszy nie mielibyśmy takiego efektu" - mówi wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński.

Na unijne projekty nie sposób się nie natknąć. "Powstają za nie drogi, oczyszczalnie, remontowane są trasy kolejowe. Wiadomo już, że bez dotacji z UE nie mielibyśmy 200 km autostrad - odcinków A2 w okolicach Konina, odcinków A4 i dróg ekspresowych"

Za dotacje powstało też: 1300 km sieci wodociągowej, 1451 km kanalizacji, 2,6 tys. projektów infrastruktury społecznej - remontów szkół, szpitali, zabytków etc - podsumowuje ministerstwo w raporcie.

Fundusze unijne mają też wpływ na rynek pracy: jak wynika z raportu, z dofinansowywanych szkoleń za euro skorzystało ponad 700 tys. Polek i Polaków, ponad połowa z nich była wcześniej bezrobotna.

Najszybciej i najsprawniej unijne dotacje wykorzystali przedsiębiorcy - mówi "Gazecie" Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek, dyrektor departamentu ekspertyz ekonomicznych PKPP Lewiatan. miejsc pracy.

Z wyliczeń MRR wynika, że do końca 2006 r. statystycznie na każdego Polaka przypadło 243,1 zł z unijnych dotacji.ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/205.php on line 35

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/205.php on line 35