Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/207.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/207.php on line 4
DZIECI W SIECI - INTERNET i TELEFONIA KOMÓRKOWA


16.08.2007

Czy rodzice mogą być spokojni o trzynastoletnią córkę surfującą po sieci? Czy mogą być pewni, że rozmowa ich jedenastoletniego syna przez telefon komórkowy nie naraża go na niebezpieczeństwo? KE przeprowadziła badania, aby sprawdzić, w jaki sposób dzieci posługują się nowymi środkami przekazu. Wynika z nich, że zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą Internet i telefony komórkowe. Ale w razie problemów, o pomoc do dorosłych zwracają się tylko w ostateczności.

Pierwszy raz bezpośrednio zapytano dzieci w całej Europie o sposób, w jaki posługują się technologiami sieciowymi, o to ile czasu spędzają przeglądając strony internetowe dla zabawy, a ile w związku ze szkołą, a także jak radzą sobie z potencjalnymi zagrożeniami, mówi Viviane Reding, komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Otuchy może dodawać fakt, że europejska młodzież z łatwością korzysta z technologii cyfrowych. Skłonność do aktywnego używania nowych środków przekazu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju europejskiego społeczeństwa opartego na wiedzy. Jednocześnie wyniki badania pokazują, jak bardzo Europa potrzebuje aktywnej edukacji w zakresie korzystania z sieciowych środków przekazu. Komisarz dodała również: Musimy również w dalszym ciągu podnosić, szczególnie wśród rodziców, świadomość możliwości oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe media. Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo naszych dzieci, musimy być niezwykle czujni.

Jakościowym badaniem Eurobarometru objęto dzieci w dwóch grupach wiekowych: 9-10 lat oraz 12-14 lat we wszystkich 27 państwach członkowskich oraz Norwegii i Islandii. Pytano je szczegółowo o to, jak posługują się technologiami sieciowymi oraz jak zareagowałyby na problemy i zagrożenia pojawiające się w trakcie korzystania z Internetu i telefonów komórkowych.

Z analizy wynika, że dzieci w całej Europie korzystają z nowych technologii w podobny sposób. Gry w sieci, przeglądanie stron internetowych i porozumiewanie się z innymi to najczęstsze zajęcia w sieci, podczas gdy telefony komórkowe służą im na ogół do pisania wiadomości tekstowych oraz rozmów z rodzicami i przyjaciółmi.

Większość badanych używa Internetu kilka razy dziennie i posiada swój własny telefon komórkowy. O ile korzystanie z Internetu jest w pewnym stopniu ograniczane przez rodziców, o tyle używanie telefonów komórkowych odbywa się w bardziej dowolny i mniej kontrolowany sposób.

Pewien dziesięcioletni chłopiec z Rumunii powiedział: Rodzice nie pozwalają mi surfować dłużej niż godzinę albo dwie, bo komputer niszczy oczy. Ja chciałbym siedzieć dłużej, ale mają rację.

Wyniki pokazują, że dzieci są ogólnie świadome potencjalnego ryzyka w sieci, które może dotyczyć kwestii bezpieczeństwa, wirusów, dostępu do niepożądanych treści, kradzieży tożsamości i potencjalnie niebezpiecznego kontaktu z obcymi. Hakerzy są niebezpieczni, mogą rozprzestrzeniać wirusy, które niszczą twardy dysk albo skopiować wszystko, co mam na komputerze, hasła, dokumenty itd. oznajmił dziewięciolatek z Portugalii.

Wiele dzieci zdaje sobie sprawę z tego, jakie powinny podejmować środki ostrożności. Nie podawaj swoich danych w Internecie, ani swojego numeru komórki ludziom, których nie znasz, powiedziała dwunastoletnia dziewczynka z Luksemburga.

Niektóre dzieci przyznały jednak, że podejmowały ryzykowne zachowania, a niektóre uznały, że były ofiarami molestowania i miały kontakt z obcymi. Trzynastoletni Duńczyk wyznał: Spotkałem się z nim na dworcu, a to był stary wstrętny 44-letni mężczyzna, więc sobie poszedłem!

Choć młodzież zna zagrożenia i konieczne środki ostrożności, większość z nich próbowałaby raczej rozwiązać problem sama lub z przyjaciółmi, a do rodziców zwróciłaby się po pomoc jedynie w ostateczności, w najpoważniejszych przypadkach. Powiedziałabym każdemu oprócz rodziców, bo bałabym się, że moja mama będzie się o mnie martwić i nie pozwoli mi więcej odwiedzać czatów, oświadczyła dziesięcioletnia Niemka.

Wyniki Eurobarometru pomogą Komisji w dalszym określeniu, w jaki sposób unijny program „Bezpieczny Internet” może najlepiej przyczynić się do bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu i telefonów komórkowych w całej Europie. Program ten powstał w następstwie porozumienia europejskich operatorów sieci wynegocjowanego za pośrednictwem Komisji wiosną 2007 r. na rzecz ochrony nieletnich korzystających z telefonów komórkowych (patrz tutaj).

Następny Dzień Bezpiecznego Internetu odbędzie się 12 lutego 2008 r.

Dodatkowe informacje:

Program „Bezpieczny Internet" działa od 1999 r. propagując bezpieczne korzystanie z Internetu i innych technologii sieciowych, zwłaszcza przez dzieci, oraz przyczyniając się do zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści, takich jak dziecięca pornografia, bądź treści rasistowskie. Obecny etap („Bezpieczny Internet plus”) będzie trwał do 2008 r.

Doroczny Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu globalne propagowanie tego typu inicjatyw i pomaga podnieść świadomość w kwestiach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu i nowych technologii.

Dalsze informacje:

http://ec.europa.eu/saferinternet

Wyniki Eurobarometru na temat używania technologii sieciowych przez dzieci:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/eurobarometer/
ŹRÓDŁA : KOMISJA EUROPEJSKA

http://ec.europa.eu/polska/index_pl.htmWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/207.php on line 64

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/207.php on line 64