Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/225.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /2007/225.php on line 4
NOMINOWANI DO NAGRODY im. SACHAROWA
PARLAMENT EUROPEJSKI


11.09.2007

Każdego roku Parlament Europejski przyznaje nagrodę imienia Sacharowa na rzecz wolności myśli. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które wyróżniły się w działaniach przeciw przemocy, nietolerancji i niesprawiedliwości. Nagroda jest jednym z instrumentów, za pomocą których deputowani europejscy starają się promować prawa człowieka i demokrację w świecie. Przedstawiamy listę nominowanych do Nagrody imienia Sacharowa 2007.

Nagroda Parlamentu Europejskiego, której patronuje radziecki dysydent Andrzej Sacharow, została ustanowiona w 1988 roku. Jest przyznawana za szczególne osiągnięcia w następujących dziedzinach:

Nagroda jest przyznawana osobom, stowarzyszeniom lub organizacjom bez względu na ich narodowość i siedzibę.

Jak to się odbywa?

Co roku grupy polityczne w Parlamencie i indywidualni posłowie zgłaszają kandydatów. W tym roku na liście znalazło się pięć nazwisk:

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I,
chińscy dysydenci, Zeng Jinyan i Hu Jia,
obrończyni praw afgańskich kobiet, Joya Malalai,
sudański prawnik, Salih Mahmoud Osman,
rosyjska dziennikarka Anna Politkowska (pośmiertnie).

Spośród tych nominacji parlamentarne komisje Spraw zagranicznych i Rozwoju wyłonią 24 września, na wspólnym posiedzeniu trzech finalistów. Przewodniczący grup politycznych (tworzących wspólnie organ zwany Konferencją Przewodniczących) wybiorą spośród nich zwycięzcę. Ostateczny werdykt poznamy 25 października.

Nagroda jest formalnie ogłaszana i przyznawana przez Przewodniczącego Parlamentu podczas sesji plenarnej, zawsze w okolicach 10 grudnia - rocznicy podpisania przez Narody Zjednoczone Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Zwycięzca otrzymuje dyplom i 50 tysięcy euro. W tym roku ceremonia odbędzie się 11 grudnia.

Sylwetki nominowanych:

Bartłomiej I
Jego świątobliwość Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I jest obrońcą wolności wyznania w Turcji oraz orędownikiem dialogu międzyreligijnego i tolerancji. Nominowany przez posła Philipa Claeysa z ramienia grupy ITS.

Zeng Jinyan i Hu Jia: Dzieci Tiananmen
Zeng Jinyan jest cyber-dysydentką codziennie donoszącą na swoim blogu o przypadkach łamania praw człowieka w Chinach. Jej mąż, Hu Jia jest działaczem ekologicznym, propaguje też walkę z AIDS. Para chińskich obrońców praw człowieka została nominowana przez posłankę Monicę Frassoni i posła Daniela Cohn-Bendita w imieniu grupy Zielonych.

Joya Malalai
Deputowana do Zgromadzenia Narodowego Afganistanu działa na rzecz pomocy socjalnej i walczy w obronie praw afgańskich kobiet. Demaskowała przywódców plemiennych i i byłych mudżahedinów ukrywających swoje interesy pod maską parlamentarnej demokracji. Ocalała z czterech prób zamachów na jej życie. Nominowana przez posłów Vittorio Agnoletto, André Brie i Tobiasa Pflügera z grupy GUE/NGL.

Salih Mahmoud Osman
Adwokat współpracujący z Sudańską Organizacją przeciw Torturom nie pobiera honorarium za reprezentowanie przed sądem poszkodowanych w czasie wojny domowej w Sudanie i ofiar łamania praw człowieka. Kandydaturę zgłosili: Josep Borrell Fontelles (PSE), Thierry Cornillet (ALDE), José Ribeiro e Castro (EPP-ED), Frithjof Schmidt (GREENS/EFA), Jürgen Schröder (EPP-ED) oraz 177 innych posłów z różnych grup politycznych oraz deputowani Annemie Neyts-Uyttebroeck i Marco Cappato w imieniu grupy Liberałów i Demokratów ALDE.

Anna Politkowska
Rosyjska dziennikarka, która prowadziła własne śledztwo w sprawie łamania praw człowieka stosowania tortur w Czeczenii. Zastrzelona 7 października 2006. Pośmiertną kandydaturę Politkowskiej zgłosił poseł Joseph Daul w imieniu grupy EPP-ED.


ŹRÓDŁA

http://www.europarl.europa.eu/news/...Warning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/225.php on line 78

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /2007/225.php on line 78