Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/228.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/228.php on line 4
BARROSO w POLSCE
SPOTKANIA Z PREMIEREM, LIDERAMI PARTII ...


20.09.2007

Europa potrzebuje Traktatu Reformującego, który pozwoli jej skutecznie działać - mówi w Warszawie Jose Barroso, Przewodniczący Komisji Europejskiej. Barroso ma nadzieję, że na październikowym szczycie UE w Lizbonie, uda się osiągnąć w tej sprawie kompromis.

Swą wizytę w Polsce Jose Barroso rozpoczął od spotkania w Belwederze, z premierem Jarosławem Kaczyńskim.
Dzień dobry, wiem, że przyjechałem w dość delikatnym momencie, wkrótce wybory - mówił Barroso w czasie konferencji prasowej w siedzibie Reprezentacji Komisji Europejskiej w Warszawie i podkreślał, że stąd jego decyzja, by poza spotkaniem z premierem Jarosławem Kaczyńskim, porozmawiać także z Donaldem Tuskiem (PO) i Wojciechem Olejniczakiem (SLD). W czasie lunchu, w warszawskim hotelu Sofitel Victoria, Jose Barroso spotkał się także z byłym Prezydentem RP, Lechem Wałęsą.

Pytany o wybory w Polsce, zastrzegł wyraźnie, że to od Polaków zależy, kto stanie na czele rządu wyłonionego po wyborach i że on nie ma zamiaru w to ingerować. Mogę natomiast powiedzieć, że jako Komisja Europejska jesteśmy bardzo zainteresowani by iść ręka w rękę z Polską, potrzebujemy silnej Polski w UE. - dodał.

Barroso oświadczył, że przyjeżdża do Polski z jasnym przesłaniem. Polska jest i pozostanie jednym z najważniejszym krajów w UE, nie tylko ze względu na swój rozmiar i znaczenie, ale przede wszystkim ze względu na swój dynamizm: ekonomiczny, kulturalny i społeczny. Wierzę w przyszłość Polski w Unii Europejskiej i jej miejsce w sercu UE. Mam nadzieję, że Polska podtrzyma swoje europejskie zaangażowanie, bo potrzebujemy silnej Polski w coraz silniejszej Unii – mówił szef KE.

Pytany o szanse na kompromis w sprawie Traktatu Reformującego UE na najbliższym, październikowym szczycie UE w Lizbonie, Barroso odparł, że wierzy w porozumienie. Przypomniał, że polityczne porozumienie zostało już w tej sprawie zawarte w czerwcu br, w czasie spotkania przywódców 27 krajów UE w Brukseli. Teraz to porozumienie trzeba przekuć w szczegóły – dodał Barroso i zastrzegł, że jest świadom trudności, także premier Jarosław Kaczyński wspomniał o polskich wątpliwościach w sprawie Traktatu.

Jego zdaniem, zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce nie powinny stanąć na przeszkodzie porozumienia. Nie ma półrocza, by w którymś z krajów UE nie odbywały się wybory: prezydenckie, parlamentarne, lokalne. To dobrze, bo jesteśmy wspólnotą demokratyczną – przekonywał Jose Barroso. Wyraził nadzieję, że Polska przez swoich przedstawicieli podejmie decyzję w sprawie Traktatu.

Jose Barroso wyraził także swoją opinię na temat zablokowania przez Polskę unijnej decyzji by ustanowić Europejski Dzień Przeciwko Karze Śmierci. Byłem zaskoczony [614 KB] – wyznał Przewodniczący Komisji Europejskiej – bo sprzeciw UE wobec kary śmierci jest częścią wspólnotowego dorobku traktatowego, a Polska podpisała się pod wprowadzeniem moratorium na jej wykonywanie. Barroso przypomniał, że wszystkie kraje UE zgadzają się co do zasad przestrzegania demokracji i praw człowieka i Europie zdecydowanie opowiada się przeciwko karze śmierci. Jestem pewien, że Polacy traktują godność człowieka, jaką jedną z podstawowych wartości i dlatego nie spodziewałem się takiej decyzji polskich władz – wyznał Barroso.

Pytany o wniosek o unijną dotację dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, Barroso powiedział, że na obecnym etapie nie zamierza komentować tego projektu. Także dlatego, że Komisja Europejska prowadzi właśnie jego ocenę. Mogę powiedzieć w ogólnym ujęciu, że Unia Europejska bardzo rygorystycznie podchodzi do spraw podstawowych, to część naszego dziedzictwa i jest to dla nas bardzo ważne - prawa człowieka, wolność, prawo do niedyskryminacji, ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wyznania – przypomniał Przewodniczący Komisji Europejskiej.

Po spotkaniu z byłym Prezydentem RP, Lechem Wałęsą, Jose Barroso wziął udział w warszawskiej konferencji organizowanej przez Europejską Partię Ludową.

17.09.2007

Spotkania z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz liderami największych partii opozycyjnych, a także udział w konferencji Europejskiej Partii Ludowej - to najważniejsze punkty wizyty Jose Barroso w Polsce. Przewodniczący KE przyjeżdża do Warszawy 20 września 2007.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso przyjeżdża do Warszawy na zaproszenie największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim - Europejskiej Partii Ludowej. Jej liderzy spotykają się na konferencji w Warszawie.

Zaraz po przylocie do Warszawy, Jose Barroso spotka się z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz z przedstawicielami największych partii opozycyjnych.

Mam wielkie zaufanie co do europejskiej przyszłości Polski. Być może jestem w mniejszości, ale chcę to powiedzieć, bo jest to społeczeństwo, które ma niesamowity dynamizm, nadzwyczajny potencjał wzrostu - tak mówił Barroso, pytany przez Polską Agencję Prasową o wizytę w Polsce.ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/index_pl.htmWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/228.php on line 54

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/228.php on line 54