Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/232.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/232.php on line 4
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
ULICE DLA LUDZI


19.09.2007

Bardziej ekologiczny i bezpieczny transport miejski − oto cel inicjatyw, jakie podejmują europejskie miasta w ramach tegorocznej akcji unijnej na rzecz zrównoważonego transportu.

Od 16 do 22 września, w ramach organizowanego przez UE Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przeszło 133 mln osób w ponad 1300 miastach Europy uczestniczyć będzie w różnych imprezach, których celem jest promowanie ekologicznych alternatyw w dziedzinie transportu.

Hasło tegorocznej edycji − "Ulice dla ludzi" − jest wyraźnym sygnałem, że budowanie nowych dróg nie rozwiąże istniejących problemów w dziedzinie transportu. W ramach tygodnia zrównoważonego transportu zachęca się władze lokalne do zrobienia miejsca na ulicach pojazdom bezsilnikowym.

Proponowane alternatywy obejmują: wyznaczanie stref mniejszego ruchu lub stref bez samochodów, wprowadzanie w życie programów ograniczenia prędkości, doskonalenie infrastruktury rowerowej oraz promowanie nowych ekologicznych autobusów. Nie jest to kampania krótkoterminowa.

Uczestniczące w niej władze lokalne powinny na stałe wprowadzić przynajmniej jedną z proponowanych alternatyw, np. nową ścieżkę rowerową lub dodatkową linię komunikacji miejskiej. O popularności akcji świadczy fakt, że w zeszłym roku wprowadzono średnio 2,4 stałych rozwiązań. W hiszpańskim mieście Léon, które zostało zwycięzcą tegorocznej edycji, otwarto nową trasę autobusową i rowerową. Z kolei w roku 2006 wygrała Kopenhaga, gdzie przetestowano 15 rozwiązań w dziedzinie transportu, między innymi nowe strategie w zakresie parkowania.

Najważniejszym punktem programu tygodnia zrównoważonego transportu będzie dzień bez samochodu, który w większości krajów uczestniczących będzie mieć miejsce 22 września. Akcja zdecydowanie przekracza granice UE − udział wezmą w niej również Chiny (po raz pierwszy), Brazylia, Kanada i Tajlandia.

Walka ze zmianami klimatu i poprawa jakości powietrza mają pierwszorzędne znaczenie dla jakości naszego życia w przyszłości. Dzięki inicjatywom Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu mieszkańcy miast mogą się cieszyć powietrzem lepszej jakości, powiedział komisarz UE ds. środowiska Stavros Dimas. Wszystkie tego rodzaju imprezy przyczyniają się do podnoszenia jakości życia w mieście.

Kolejna inicjatywa zachęca Europejczyków do tego, aby w każdy piątek wsiadali na rower. Inspiracją dla pomysłu jest tzw. casual Friday, czyli dzień, w którym można sobie pozwolić na swobodniejszy strój w pracy. Chodzi o to, aby w tym dniu pracownicy dojeżdżali do pracy na rowerze. Europejscy komisarze zainicjowali tę akcję w piątek 14 września.


.......................................................................................................................

Tydzień Zrównoważonego Transportu w Polsce
Tydzień Zrównoważonego Transportu w Polsce

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu

Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody.
Dlatego też ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku. Ponadto kampania ta przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

Kampania skupia się głównie na trzech zadaniach:

Europejski Dzień bez Samochodu oraz Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest okazją dla władz wszystkich uczestniczących miast do pokazania swojej troski o sprawy jakości życia. Daje on również możliwość zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz wspólnego dobra jakim jest miejsce, w którym żyją na co dzień.

Departament Edukacji i Promocji Zrównoważonego Rozwoju
Ministerstwo Ochrony Środowiska

.......................................................................................................................

Projekty w europejskich miastach
http://fr.youtube.com/user/europeanmobilityweek

Tydzień Zrównoważonego Transportu - blog
http://www.mobilityweek.eu/blog/

.......................................................................................................................


ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/232.php on line 70

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/232.php on line 70