Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/271.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /2007/271.php on line 4
W nocy z 20 na 21 grudnia uroczyste wejście Polski do Schengen
Na przejściach granicznych z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją otwarte zostaną szlabany.


20 grudnia 2007

W czwartek o północy Polska przystąpi do układu z Schengen a tym samym na przejściach granicznych z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją otwarte zostaną szlabany.

Wydarzenie to będzie szczególnie świętowane na tzw. wewnętrznej granicy Schengen - czyli Polski z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją. Rozbieranie szlabanów, happeningi i pamiątkowe ostatnie kontrole graniczne to tylko niektóre imprezy zaplanowane tam na noc z czwartku na piątek.

Centralne obchody odbędą się jednak w piątek rano na Dolnym Śląsku u zbiegu trzech granic - polskiej, czeskiej i niemieckiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 rano na przejściu granicznym Porajów - Zittau (polsko-niemieckim). Później kontynuowane będą na pobliskim polsko-czeskim przejściu Porajów - Hradek n/Nisou.

Weźmie w nich udział premier RP Donald Tusk, a także m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Czech Mirek Topolanek oraz premier Portugalii JosÚ Sokrates.

W czasie uroczystości nie tylko symbolicznie otwarte zostaną szlabany, ale goście przetną też "wstęgę", której rolę będzie pełniła drewniana kłoda. Niemiecka orkiestra odegra hymn UE czyli "Odę do radości".

Także w piątek rano na polsko-litewskim przejściu w Budzisku (Podlaskie) spotkają się prezydenci Polski i Litwy - Lech Kaczyński i Valdas Adamkus. Jak poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta mają w ten sposób "symbolicznie zaznaczyć, że granica Europy nie kończy się na granicy polsko-litewskiej", a uroczystości są "gestem solidarności" z tymi krajami Europy Wschodniej, które do Schengen nie weszły.

Kilka godzin później w Gubinie (Lubuskie) - z okazji wejścia Polski do Schengen odbędzie się polsko-niemiecka wigilia z występami chórów i wspólnym kolędowaniem. Ruszy też międzynarodowa linia autobusowa Zielona Góra-Gubin-Cottbus.

Uroczystości na pozostałych przejściach odbywać się będą głównie w nocy z czwartku na piątek.

W Barwinku (Podkarpackie) to wydarzenie świętować będzie ok. 160 osób z Polski i Słowacji. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie podniesienie szlabanów granicznych, usunięcie znaku drogowego nakazującego zatrzymanie się do kontroli granicznej oraz odegranie hymnu Unii Europejskiej.

W Kostrzyniu nad Odrą zorganizowany zostanie happening pod hasłem "Granica - Dzień Ostatni". Podczas niego odbędą się ostatnie symboliczne kontrole graniczne, przejedzie kawalkada trabantów i zagrają polskie oraz niemieckie zespoły muzyczne.

"Maluch rozkręcony przez służby graniczne zostanie wystawiony na aukcję podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a wartburg sprzedany na cel charytatywny na niemieckim e-bay'u" - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik kostrzyńskiego magistratu Przemysław Jocz.

Impreza rozpocznie się półtorej godziny przed otwarciem granicy, jeszcze przed północą. Ostatnie sekundy dzielące Polskę od wejścia do strefy Schengen będą chóralnie odliczane, niczym w Sylwestra, a "godzinę zero" zwieńczy pokaz sztucznych ogni i zabawa przy dźwiękach muzyki klubowej.

Władze Małopolski oraz słowackiego regionu preszowskiego zaplanowały uroczyste rozebranie szlabanu na polsko-słowackim przejściu granicznym w Łysej Polanie w Tatrach. Jego fragmenty zostaną rozdane na pamiątkę uczestnikom uroczystości. Udział w niej zapowiedzieli m.in. marszałek małopolski Marek Nawara i przewodniczący samorządowego kraju preszowskiego Peter Chudik.

Podobna uroczystość odbyła się na Łysej Polanie przed trzema laty z okazji wejścia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej.

Fajerwerki, koncerty, symboliczne otwarcia przejść granicznych i zabawy szykują też na tę noc samorządowcy z Zachodniopomorskiego. Specjalny koncert zorganizowany zostanie na przejściu granicznym Świnoujście - Ahlbeck. Mają w nim wystąpić orkiestry 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Straży Granicznej oraz niemiecka orkiestra Fanfaren Zug.

Następnego dnia ze świnoujskiej plaży ruszy do granicy korowód młodzieży polskiej i niemieckiej. Tam przetnie ona metalowe zasieki, które przez dziesiątki lat dzieliły plażę.

Wejście Polski do strefy oznacza jednocześnie zwiększone kontrole na zewnętrznej granicy Schengen - z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Generalnie dla Polaków jadących na Wschód sytuacja zmieni się niewiele; Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini będą się jednak musieli liczyć ze wzrostem kosztów wiz i utrudnieniami. Obywateli Białorusi wiza schengenowska kosztować będzie 60 euro, Rosjan i Ukraińców nieco taniej, bo 35 euro (te dwa kraje zawarły bowiem z UE umowy o readmisji, czyli przyjmowaniu osób, które z ich terenu nielegalnie przedostały się do Unii).

Układ z Schengen wszedł w życie w 1985 roku (był modyfikowany w późniejszych latach). Znosi on kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument. Do strefy należały dotychczas prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty. Razem z Polską przyłączą się do niego nowe państwa UE (poza Cyprem, Bułgarią i Rumunią)ŹRÓDŁA

http://www2.ukie.gov.pl/www/news.nsf/0/1A7BE7C17D39A0E6C12573B700360DD7?OpenWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/271.php on line 48

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php56/lib/pear') in /2007/271.php on line 48