PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
email:
europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl
Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.15.12.2016
Galileo już działa

15 grudnia 2016 r. Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo zacznie oferować pierwsze usługi na rzecz władz publicznych, przedsiębiorstw i obywateli.

Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič, odpowiedzialny za sprawy unii energetycznej, stwierdził: Geolokalizacja jest centralnym elementem dokonującej się rewolucji cyfrowej, obejmującej nowe usługi, które przekształcają nasze codzienne życie. Dzięki Galileo dokładność geolokalizacji zwiększy się dziesięciokrotnie, co umożliwi rozwój nowej generacji technologii opartych na pozycjonowaniu, takich jak samochody bez kierowcy, urządzenia połączone bądź inteligentne usługi miejskie. Do wszystkich europejskich przedsiębiorców kieruję więc dzisiaj wezwanie: uruchomcie wyobraźnię, zobaczcie, co może wam dać Galileo – nie zwlekajcie, twórzcie innowacje!

Zdaniem komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbiety Bieńkowskiej: Uruchomienie pierwszych usług systemu Galileo jest dla Europy ważnym osiągnięciem i pierwszym przejawem realizacji naszej najnowszej strategii kosmicznej. Jest wynikiem zespolonych wysiłków na rzecz zaprojektowania i zbudowania najprecyzyjniejszego na świecie systemu nawigacji satelitarnej. System dowodzi doskonałości technologicznej Europy, wysokiego poziomu know-how, którym dysponuje, oraz jej determinacji, aby świadczyć najwyższej jakości usługi satelitarne oraz oferować możliwości ich wykorzystywania. Żadne państwo europejskie nie zdołałoby dokonać tego w pojedynkę.

Z chwilą uruchomienia pierwszych usług Galileo, które zostanie oficjalnie ogłoszone przez Komisję w Brukseli we czwartek 15 grudnia, system zacznie świadczyć w połączeniu z GPS następujące bezpłatne usługi:

Ogłoszenie pierwszych usług Galileo oznacza, że infrastruktura satelitarna oraz naziemna systemu są gotowe do działania. Sygnały będą niezwykle dokładne, ale nie będą dostępne nieprzerwanie. Dlatego też w fazie początkowej pierwsze sygnały Galileo będą wykorzystywane w połączeniu z innymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS.

W nadchodzących latach wystrzeliwane będą nowe satelity, aby rozszerzyć konstelację urządzeń Galileo, dzięki czemu dostępność systemu na całym świecie będzie się stopniowo zwiększać. Oczekuje się, że konstelacja będzie kompletna do 2020 r., kiedy to system Galileo osiągnie pełną moc operacyjną.Kontekst

Galileo to unijny globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS). Świadczy on użytkownikom na całym świecie różnorodne nowoczesne usługi w zakresie ustalania pozycji, nawigacji i pomiaru czasu. System Galileo jest w pełni interoperacyjny z GPS, ale zapewni użytkownikom końcowym dokładniejsze i bardziej niezawodne ustalanie pozycji.

Obecnie konstelacja Galileo liczy 18 satelitów krążących już na orbicie. Planuje się, że pełna konstelacja będzie złożona z 30 satelitów i jej tworzenie zostanie ukończone do 2020 r.

Na rynku jest już obecny pierwszy smartfon hiszpańskiej formy BQ dostosowany do współpracy z systemem Galileo i oczekuje się, że kolejni producenci wkrótce zaproponują ich więcej. Umożliwi to projektantom aplikacji sprawdzenie pomysłów w oparciu o faktyczny sygnał satelitarny.

Pierwszymi usługami Galileo zarządza Agencja Europejskiego GNSS (GSA). Podmiotem ostatecznie zarządzającym programem Galileo jest Komisja Europejska, która przekazała Europejskiej Agencja Kosmicznej odpowiedzialność za rozmieszczenie systemu i zapewnianie wsparcia technicznego dla zadań operacyjnych.

Dodatkowe informacje

Pierwsze usługi Galileo – najczęściej zadawane pytania(MEMO/16/4382)

Europejska strategia dotycząca przestrzeni kosmicznej

Materiały audiowizualne

Europejskie Centrum Usług GNSS (GSC)

Oczekiwana efektywność, dokładność i dostępność pierwszych usług Galileo

Galileo dla obywateli

Kontakty z mediami:

PUNKT INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT - LUBLIN
PROWADZONY JEST PRZEZ EUROPEJSKI DOM SPOTKAŃ - FUNDACJĘ NOWY STAW
ul. Przechodnia 4, 20-003 Lublin; tel. +48 81 536 10 93, fax: +48 81 534 61 92
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00
 europedirect-lublin@europe-direct.lublin.pl 

WEBMASTER: © 2005-2017 STUDIO EM

home DO GÓRY