Warning: include_once(//komp/head.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/193.php on line 4

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/head.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/193.php on line 4
ZAWSZE MOŻESZ NA KOGOŚ LICZYĆ
Europejczycy mają prawo do opieki dyplomatycznej i konsularnej ze strony 27 państw członkowskich


31.07.2007

Podczas podróży po całym świecie Europejczycy mają prawo do opieki dyplomatycznej i konsularnej ze strony 27 państw członkowskich.

Co robić, gdy wpadniemy w tarapaty w obcym kraju?

Z raportu na temat obsługi konsularnej wynika, że połowa Europejczyków planuje w ciągu kolejnych trzech lat podróż poza UE. Niewielu wie o tym, że w nagłych wypadkach można się zwrócić o pomoc do ambasady lub konsulatu innego państwa członkowskiego.

Bez względu na to, czy przydarzył nam się poważny wypadek, czy padliśmy ofiarą przemocy, jako obywatele UE mamy prawo zwrócić się o opiekę dyplomatyczną i konsularną do któregokolwiek spośród 27 państw członkowskich.

Jeżeli w kraju, w którym przebywamy nie ma placówki dyplomatycznej naszego państwa (ambasady, konsulatu generalnego lub konsula honorowego) możemy zwrócić się o pomoc do któregokolwiek z przedstawicielstw 27 państw członkowskich. Wystarczy mieć ze sobą dokument potwierdzający obywatelstwo. Pomoc udzielana jest w przypadku aresztowania, zatrzymania, śmierci lub repatriacji. W uzasadnionych nagłych przypadkach udzielana jest także pomoc finansowa.

Trzeba pamiętać o tym, że należy zwracać się do ambasad i konsulatów, a niedo delegacji UE, ponieważ nie mogą one udzielać pomocy dyplomatycznej i konsularnej; należy to bowiem do jurysdykcji państw członkowskich.

Aby uzyskać bezpłatną poradę na temat przysługujących obywatelom praw, a także informację na temat tego, do kogo zwrócić się o pomoc,

wystarczy zadzwonić do EUROPE DIRECT pod ten sam numer
00800 6 7 8 9 10 11
z każdego miejsca w UE.


Konsulaty i ambasady państw Unii Europejskiej
http://europa.eu/abc/travel/embassy/index_pl.htm


.........................................................................................................


EUROPE DIRECT - LUBLIN POLECA :
PODRÓŻE PO EUROPIE - 2007
Trwają wakacje. Polecamy więc "Podróże po Europie" - oficjalną stronę Unii Europejskiej przeznaczoną dla podróżujących po 27 krajach należących do UE. Podróżujący dla odpoczynku czy w interesach znajdą na niej praktyczne porady i użyteczne informacje dotyczące wielu tematów.
W INTERNECIE WIĘCEJ o STRONIE


ŹRÓDŁA

http://europa.eu/abc/travel/embassy/index_pl.htmWarning: include_once(//komp/foot.php): failed to open stream: No such file or directory in /2007/193.php on line 57

Warning: include_once(): Failed opening '//komp/foot.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php54/lib/pear') in /2007/193.php on line 57