SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


2006 Wymyśl nową nazwę dla systemu monitorowania środowiska - konkurs

Komisja Europejska zainaugurowała konkurs szkolny na znalezienie nowej nazwy dla systemu monitorowania środowiska GMES (System Globalnego Monitorowania Środowiska i Bezpieczeństwa).

GMES będzie zbierał dane o zanieczyszczeniu środowiska, powodziach, pożarach lasów i trzęsieniach ziemi. Komisja Europejska zaprasza uczniów do wykorzystania ich kreatywności i pomysłowości w celu znalezienie bardziej przystępnej nazwy dla systemu GMES. Przy wsparciu Komitetu Regionów rozpoczął się pierwszy etap konkursu. Zaproszenie do uczestnictwa trafiło do wielu szkół.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen powiedział:"Skrót GMES nie jest w pełni adekwatny do tego ambitnego projektu monitorowania ziemi. Mam nadzieję, że Europejska młodzież wymyśli bardziej inspirująca nazwę. Konkurs jest otwarty".

GMES jest skomplikowanym i ambitnym przedsięwzięciem, z uwagi na cel (monitorowanie i przewidywanie zmian zachodzących w środowisku), różnorodność tworzących go komponentów (satelity, urządzenia pomiarowe na ziemi, w powietrzu i w wodzie) oraz szerokie zastosowanie.

Inicjatywa konkursu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony Przewodniczącego Komitetu Regionów, Michela Delebarre?a: ?Komitet Regionów ma przyjemność wesprzeć ideę konkursu. Mam nadzieję, że weźmie w nim udział jak największa liczba szkół. GMES może mieć niesłychanie korzystny efekt na przyszłość naszej planety i bezpieczeństwo obywateli?.

Konkurs jest skierowany do uczniów dwóch ostatnich lat szkoły średniej. Jego celem jest znalezienie chwytliwej i łatwej do zapamiętania nazwy dla Systemu Globalnego Monitorowania Środowiska i Bezpieczeństwa, w skrócie GMES. Na zwycięzców czeka podróż balonem nad ich rodzinnym regionem.

Aby wziąć udział w konkursie, szkoły muszą się zarejestrować do 30 czerwca. Następnie do końca października uczniowie mają czas, by nadesłać swoje propozycje nazw dla systemu.

W konkursie biorą udział wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, jak również Norwegia i Szwajcaria (członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej).

Na początku września, zarejestrowane szkoły otrzymają foldery informacyjne poświęcone GMES. Znajdą się tam broszury dla nauczycieli, plakaty dla szkoły oraz płyta CD z filmami przedstawiającymi inicjatywę GMES.

Szkołę można zgłosić do udziału w konkursie za pośrednictwem strony internetowej: www.gmes-competition.info. Dzięki niej będzie można także przesłać propozycję nowej nazwy dla GSEM.

Najlepsza nazwa zostanie ogłoszona w styczniu 2007.

LINKI
www.gmes-competition.infofacebook