SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


07.02.2007 NADMIERNY DEFICYT w POLSKIM BUDŻECIE

Polska musi do końca 2007 roku obniżyć nadmierny deficyt budżetowy finansów publicznych i ma czas do 27 sierpnia 2007 na wykazanie, że podejmuje odpowiednie działania w tym zakresie - zaleciła w środę Komisja Europejska.

Dotychczasowe kroki podejmowane przez polski rząd Komisja Europejska oceniła jako niewystarczające, pisząc w ocenie polskiego planu konwergencji, że polepszenie sytuacji budżetowej jest głównie wynikiem wysokiego wzrostu gospodarczego.
Komisja uważa, że zapowiadane przez Polskę zmniejszenie deficytu w 2007 roku do poziomu 3,4 proc. PKB wymaga zdecydowanej reformy wydatków publicznych; bez niej deficyt będzie większy - ostrzega. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, polski deficyt budżetowy wyniesie w 2007 roku 3,7 proc. PKB (włączając koszty reformy emerytalnej).

Zmniejszenie deficytu do 3,4 proc. PKB, zdaniem polskiego rządu, otwiera możliwość zakończenia otwartej w 2004 roku przeciwko Polsce unijnej procedury nadmiernego deficytu.
Chodzi o przewidziane w zrewidowanym w 2005 roku Pakcie Stabilności i Wzrostu ulgowe traktowanie krajów, których deficyt nieznacznie przekracza unijny limit 3 proc. PKB z powodu kosztów reformy emerytalnej. Aż do 2009 roku jest możliwość na odliczanie od deficytu (na potrzeby procedury nadmiernego deficytu) malejącego procenta kosztów netto reformy. W 2007 roku będzie to 60 proc. kosztów, czyli w przypadku Polski ok. 1,2 proc. PKB.

Polska spełnia pierwszy warunek skorzystania z klauzuli: Komisja Europejska przyznaje, że dotychczasowy spadek deficytu ma charakter ciągły i trwały , na co wskazują dane z poprzednich lat. KE podkreśla, że od samej Polski zależy, czy spełniony będzie drugi warunek: deficyt zbliżony do ustalonej w kryteriach z Maastricht wartości 3 proc. PKB. Na razie KE nie przesądza, czy za taki może uznać 3,4 proc. PKB, ale podkreśla konieczność konkretnych działań, by zapowiadany cel zrealizować.

Rekomendacja KE ma być przyjęta przez ministrów finansów państw UE 27 lutego w Brukseli. Jeśli Polska się nie wywiąże, grozi jej kolejny etap procedury dyscyplinującej w ramach procedury nadmiernego deficytu.


ŹRÓDŁA

PAP http://euro.pap.com.plfacebook