SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


14.02.2007 EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY 116000 DO ZGŁASZANIA ZAGINIĘĆ DZIECI

Jeszcze pod koniec tego roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej zacznie obowiązywać specjalny, taki sam numer alarmowy 116000 do zgłaszania zaginięć dzieci. Komisja Europejska podjęła formalną decyzję w tej sprawie.

W czwartek podjęliśmy decyzję prawną. Teraz za kilka tygodni rozpoczną się przetargi dla organizacji pozarządowych, które będą prowadzić infolinię w poszczególnych krajach UE. Spodziewamy się, że pod koniec roku, numer 116000 będzie operacyjny - powiedział PAP Martin Selmayr, rzecznik komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding .

Alarmowe linie telefoniczne, na które można zgłaszać przypadki przemocy, seksualnego wykorzystania dzieci, porwań albo zaginięć działają już m.in. w Belgii i we Włoszech i zdaniem Komisji Europejskiej okazały się bardzo skuteczne.

W różnych krajach stosuje się obecnie różne numery telefoniczne. Wprowadzenie wspólnego numeru alarmowego będzie - zdaniem KE - stanowić dużą pomoc dla rodziców, których dziecko zaginie na przykład w trakcie podróży lub wakacji. Połączenie na numer 116000 ma być bezpłatne.

Ten numer to dowód na to, że UE uważa prawa dziecka za jeden ze swoich priorytetów - mówiła niedawno komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding .

Komisja zapowiada, że niebawem ogłosi propozycje innych podobnych usług telefonicznych, które można by świadczyć w ramach jednakowych w całej UE numerów rozpoczynających się od cyfr 116.ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plfacebook