SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


12.02.2007 POLSKIE SZKOŁY WŚRÓD ZWYCIĘZCÓW KONKURSU DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2007

Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku i Gimnazjum Nr 6 w Żorach znalazły się wśród ośmiu szkół - zwycięzców konkursu Dnia Bezpiecznego Internetu 2007

Uczestnicy konkursu z całego świata przez trzy miesiące pokonywali bariery geograficzne za pomocą technologii informacyjnych i komunikacyjnych - szkoły z różnych krajów pracowały w parach nad projektami w czterech kategoriach konkursu: E-prywatność , Netykieta , Siła obrazu oraz Innowacyjność .

Wszystkie cztery zwycięskie drużyny otrzymają nagrody po 3 tys. euro na pokrycie potrzeb technologii informacyjnych i komunikacyjnych w swoich szkołach.

Zespół szkół z Białegostoku wygrał w kategorii E-prywatność razem z bułgarską szkołą PGGPT Nikola Vaptsarov za pracę pod tytułem Nowoczesne narzędzia komunikacji - za i przeciw naszej prywatności .

Natomiast żorskie gimnazjum - wspólnie z grecką szkołą Panagia Thassos - w kategorii Siła obrazu , za pracę pt. Obraz jako wehikuł złych i dobrych wiadomości .

W kategorii Netykieta nagrodę otrzymały pracujące wspólnie szkoły: grecka Athens College i czeska ZS TGM Mnichovice za projekt transponujący tradycyjne wartości do cyber-świata pt. E- wartości . Ostatnia nagroda - w kategorii Innowacyjność - trafiła do brytyjskiej szkoły Semley Primary School i amerykańskiej Athens-Chilesburg Elementary School za najbardziej innowacyjny projekt pod tytułem Siła obrazu .

Na początku lutego szkoły zamieściły swoje prace w internecie, na stronie Blogatonu 2007, światowego blogu-maratonu, który obiegł świat od wschodu do zachodu w Dniu Bezpiecznego Internetu. Szóstego lutego 2007 komisarz ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Viviane Reding otworzyła Blogaton 2007 ogłaszając zwycięskie drużyny szkół.

Konkurs ogłosił w październiku zeszłego roku Insafe i eTwinning jako kolejny europejski projekt Schoolnet. European Schoolnet koordynuje projekt Insafe, którego ma na celu umożliwienie Europejczykom korzystanie z internetu i innych technologii informacyjnych w sposób bezpieczny, etyczny i efektywny.

Projekt ten finansuje Dyrektoriat Generalny ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Komisji Europejskiej, a składa się na niego 26 punktów Awareness, powstałych w ramach projektu KE Safer Internet Action Plan - które współpracują w 24 krajach w Europie - oraz z trzech punktów w Argentynie, Australii i Stanach Zjednoczonych.

eTwinning jest głównym przedsięwzięciem programu eLearning UE. Promuje współpracę szkół w Europie poprzez stosowanie technologii informacji i komunikacji (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, umożliwiające szkołom nawiązywanie krótko lub długoterminowej współpracy.

Natomiast European Schoolnet, to powstałe w 1997 r. konsorcjum 28 europejskich ministerstw edukacji (w tym polskiego). Jest ono twórcą ważniejszych europejskich portali edukacyjnych, które wspomagają naukę, nauczanie i współpracę między szkołami oraz inicjatorem zmian w systemie edukacji związanych z korzystaniem z nowych technologii.


ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.pl

PROJEKT INSAFE http://www.saferinternet.org
PROJEKT INSAFE http://www.saferinternet.org/ww/en/pub/insafe/focus/poland.htm

European Schoolnet http://www.europeanschoolnet.org

INHOPE http://www.inhope.orgfacebook