SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


23.02.2007 FORUM EUROPA - UKRAINA

Blisko 200 osób - polityków i ekspertów m.in. z Ukrainy, Czech, Litwy, Polski i Słowacji - przyjechało do Wrocławia na rozpoczęte w piątek Forum Europa-Ukraina. Dwudniowa impreza /23-24.02.2007/ organizowana jest przez Instytut Wschodni i jest częścią corocznego Forum Ekonomicznego odbywającego się w Krynicy. W ciągu dwóch dni obrad poruszane będą m.in. kwestie integracji Ukrainy z Unią Europejską, efektów pomarańczowej rewolucji , oraz perspektyw rozwoju demokracji na Ukrainie.

Na Forum przyjechało do Wrocławia blisko 200 osób. Gościmy około 150 parlamentarzystów, członków partii i ekspertów gospodarczych m.in. z Polski, Ukrainy, Litwy, Czech, Bułgarii, Słowacji, Niemiec, Danii, Włoch i Węgier - powiedział PAP w piątek rzecznik Forum Europa-Ukraina, Artur Negri. Jak dodał, forum obsługuje około 50 dziennikarzy z mediów polskich, czeskich, ukraińskich, niemieckich, austriackich i francuskich.

Pierwszy z paneli dyskusyjnych poświęcony był miejscu Ukrainy w integrującej się Europie, a jego moderatorem był b. premier, obecnie eurodeputowany PO Jerzy Buzek. W rozmowie z PAP Buzek powiedział, że głównym celem konferencji jest określenie w jakim miejscu przemian znajduje się Ukraina i co zrobić, żeby weszła na drogę reform, które przybliżą ją do UE, a także jaka powinna być wtedy odpowiedź samej Unii . Zdaniem Buzka, troska o Ukrainę jest potrzebna całej Europie, m.in. ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Będzie mi zależało na tym, żeby w rozmowach dojść do jakichś konkretnych wniosków, a nie tylko poprzestać na obradach - zaznaczył b. premier.

Forum Ukraina-Europa, będące część Forum Ekonomicznego w Krynicy, odbywa się po raz pierwszy. Jednak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział PAP, że ma nadzieję, iż stanie się imprezą cykliczną, odbywającą się właśnie we Wrocławiu.

Kontakty ukraińskie we Wrocławiu są bardzo silne. Funkcjonuje tu Kolegium Europy Wschodniej, mamy sporą mniejszość ukraińską, oraz siedzibę diecezji Kościoła greko-katolickiego, mamy też cenną dla nas umowę partnerską ze Lwowem. To wszystko stwarza we Wrocławiu klimat, moim zdaniem, jak najbardziej odpowiedni dla takiej imprezy - uważa Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że organizacja Forum pociąga za sobą konkretne korzyści dla miasta. Już dziś kilku polityków rumuńskich powiedziało, że porozmawiamy o poparciu dla kandydatury EXPO 2012. Jest też wymiar wspólnych polsko-ukraińskich starań o organizację EURO 2012, oraz rozmowy o powstaniu we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Technologicznego - wyjaśnił Dutkiewicz.

Organizatorem Forum Europa-Ukraina jest powstały w 1993 r. Instytut Wschodni, prowadzący działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, a szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Najważniejszym przedsięwzięciem Instytutu Wschodniego jest coroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy.ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK