SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


01.03.2007 81 proc. Polaków nie ma zaufania do żadnej z trzech instytucji politycznych: rządu, parlamentu i władz samorządowych

Zaledwie co trzeci obywatel UE ma zaufanie do swych instytucji krajowych. Aż 81 proc. Polaków nie ma zaufania do żadnej z trzech instytucji politycznych: rządu, parlamentu i władz samorządowych – wynika z najnowszego badania Eurobarometru.

http://www.delpol.pl/download/hotnews/ebs_273_en.pdf /PDF/

Z tego sondażu wynika, że spośród mieszkańców UE, Polacy mają najmniejsze zaufanie do polityków i władz samorządowych. Jedynie 9 proc. Polaków zadeklarowało, że ma zaufanie do jednej politycznej instytucji, 6 proc. że do dwóch, a 5 proc., że do trzech instytucji. 81 proc. ankietowanych Polaków odpowiedziało, że nie ufa ani władzom politycznym ani samorządowym.

W pozostałych krajach UE to zaufanie jest nieco wyższe. 49 proc. obywateli UE ma zaufanie do swojej rady miasta (gminy), 31 proc. do parlamentu i tyle samo do rządu, zaś tylko co piąty mieszkaniec UE ufa partiom politycznym.

Problemem, który najbardziej dotyka Europejczyków jest bezrobocie (36 %), martwią się oni także kosztami utrzymania (35 %) i emeryturami (30 %). Jedna czwarta obywateli UE obawia się ubóstwa.

O ile dobre wykształcenie (62 %) i ciężka praca (45 %) to czynniki uważane za klucz do powodzenia w życiu, o tyle 64 % obywateli UE uważa jednak, że ci, którzy dzisiaj są dziećmi będą mieli o wiele trudniejsze życie, niż ludzie z ich pokolenia.

Szczegółowe informacje, pełna wersja sprawozdania oraz bieżące informacje na temat konsultacji publicznych są dostępne na stronie:

http://ec.europa.eu/citizens_agenda/social_reality_stocktaking/index_pl.htmŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/citizens_agenda/social_reality_stocktaking/index_pl.htm

http://www.delpol.pl/download/hotnews/ebs_273_en.pdf /DOKUMENT PDF - WERSJA ANGIELSKA/facebook