SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


11.03.2007 POLSKA DEBATA OBYWATELI EUROPY

54 uczestników polskiej Debaty Obywateli Europy dyskutowało przez dwa dni o energii i środowisku naturalnym, o rodzinie i polityce społecznej oraz o roli Unii Europejskiej w świecie oraz jej polityce zagranicznej. Wyniki spotkania zostaną przekazane 9 maja komisarz UE ds. strategii komunikacyjnej Margot Wallstroem. Debata Obywateli Europy to - prowadzona przez grupę niezależnych organizacji - pierwsza dyskusja o przyszłości Unii Europejskiej, z udziałem obywateli, a nie polityków, ekspertów czy urzędników. Debata rozpoczęła się 10 lutego, potrwa do 25 marca, a ogółem weźmie w niej udział ponad 1500 osób. Jej efektem będzie wizja przyszłości UE co najmniej do 2020 roku.

Warszawskie spotkanie było jedną z 27 debat krajowych. W czasie tego weekendu podobne spotkanie odbyły się w Danii, Francji, Grecji, Holandii, Luksemburgu i Portugalii.

To, że ktoś wątpi w kompetencje zwykłych ludzi wydaje mi się po prostu pychą polityków. Tutaj możemy się przekonać, że tzw. zwykli ludzie mają bardzo dużo do powiedzenia (na temat UE-PAP), że się interesują przyszłością Unii, wiedzą czego oczekiwać i potrafią zadziwić ekspertów - podsumował w niedzielę debatę Maciej Tański, dyrektor fundacji Partners Polska, która zorganizowała spotkanie.

Dodał, że zaproszeni do udziału w spotkaniu eksperci wyszli z niego oczarowani . Powiedzieli mi, że łuski opadły im z oczu; że sami projektują jakieś programy np. rządowe, a tu okazuje się, że ludzie dawno to wiedzą i wcale nie trzeba ich edukować o potrzebie segregacji odpadów czy o trudnościach związanych z transportem międzynarodowym - powiedział Tański.

W 2020 roku chcielibyśmy żyć w takiej Europie, w której będzie wspólna rygorystyczna polityka ochrony środowiska, a obywatele byli świadomi wagi ochrony środowiska i oszczędności energii - czytamy we wstępnym podsumowaniu warszawskiej debaty.

Jak zadeklarowali jej uczestnicy, za 15 lat chcieliby również mieszkać w Europie, w której każdy człowiek czuje się godnie i bezpiecznie, gdzie najważniejszą wartością jest rodzina wspierana przez system edukacyjny, finansowy, prawny i społeczny, a szczególną opieką otoczone będą rodziny wielodzietne i niepełny; gdzie opieka medyczna jest równo dostępna dla wszystkich .

Polacy zadeklarowali też m.in., że w 2020 r. marzy im się Europa, która zachowuje korzenie chrześcijańskie , respektuje tożsamość krajów i narodów stanowiących wspólnotę oraz solidarnie reaguje na zagrożenia któregokolwiek kraju UE .

Jak powiedział Tański, ogólnoeuropejska synteza 27 debat, a także wyniki poszczególnych debat krajowych zostaną przedstawione - przez 27 uczestników każdej z debat krajowych - 9 maja w Brukseli komisarz UE ds. strategii komunikacyjnej Margot Wallstroem. Raporty zostaną również przedstawione szefom państw i rządów podczas czerwcowego szczytu UE w Brukseli.ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plfacebook