SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


10.03.2007 PRZEWODNICZĄCY PE ZACHĘCA DO DEBATY NAD PRZYSZŁOŚCIĄ UE

Demokracja to debata publiczna i zapraszam każdego obywatela Unii Europejskiej do wzięcia udziału w dyskusji o naszej wspólnej przyszłości - powiedział w Opolu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

Niemiecki polityk chadecki (CDU) odebrał w sobotę doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.

Jesteśmy Europejczykami, żyjemy w demokracji i państwach prawa. To wymaga udziału wszystkich obywateli i jest to mile widziane - oświadczył Poettering.

Przewodniczący europarlamentu podkreślił, że wspólna Europa jest projektem tworzonym w interesie ludzi i dla ludzi , w tym również polskich obywateli, i opiera się na wspólnych wartościach - godności człowieka, prawach człowieka, demokracji, porządku prawnym oraz polityce socjalnej.

Potrzebujemy dyskusji o tych wartościach, bo to one nas jednoczą w Europie i są podstawą wspólnej przyszłości. Dlatego ważne jest, by wszyscy obywatele - tak wielu jak to jest możliwe - w Polsce, Niemczech, i wszystkich innych krajach Unii Europejskiej brali udział w tej debacie - podkreślił.

Poettering wyraził nadzieję, że Polska znajdzie rozwiązanie problemów związanych z jej oporem wobec proponowanego kształtu konstytucji europejskiej. Zawsze staram się myśleć pozytywnie. Mam nadzieję, że polski rząd, i w szczególności prezydent, znajdzie rozwiązanie tej sytuacji - zaznaczył.

Zdaniem szefa PE przyjęty w projekcie konstytucji UE system podejmowania decyzji (zasada podwójnej większości w głosowaniach Rady UE) jest rozwiązaniem sprawiedliwym, demokratycznym i przejrzystym .

Do podjęcia decyzji - zgodnie z eurokonstytucją - potrzeba co najmniej 55 proc. państw Unii (nie mniej niż 15) reprezentujących co najmniej 65 proc. jej ludności. Do zablokowania decyzji potrzeba ponad 45 proc. państw lub 35 proc. ludności zamieszkującej co najmniej cztery państwa. System ujęty w obowiązującym obecnie Traktacie z Nicei jest co prawda bardziej skomplikowany (każdy kraj ma przyznaną liczbę punktów), ale łatwiej jest w nim zablokować decyzje mniejszej liczbie państw.

Hans-Gert Poettering podkreślił też, że w pełni popiera polski postulat unijnej solidarności w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Pytany, czy kwestia unijnej solidarności energetycznej może być rodzajem wymiennika za zrezygnowanie przez Polskę z zapisanych w traktacie nicejskim, korzystniejszych jej zdaniem zasad głosowania, Poettering odpowiedział, że nie chciałby tworzyć między tymi sprawami bezpośredniego związku .ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK