SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


25.03.2007 25 MARCA GODŹ. 11:55 - 50 LAT UNII EUROPEJSKIEJ

Europa była przez stulecia ideą, nadzieją na pokój i porozumienie. Ta nadzieja spełniła się. Integracja europejska przyniosła nam pokój i dobrobyt. (...) Umiłowaniu wolności ludzi w Europie Środkowej i Wschodniej zawdzięczamy to, że nienaturalny podział Europy został dziś ostatecznie przezwyciężony. (...) Unia Europejska będzie także w przyszłości żyć dzięki otwartości i woli swoich członków, by równocześnie wspólnie umacniać wewnętrzny rozwój Unii. Unia Europejska będzie także nadal wspierać demokrację, stabilizację i dobrobyt poza swoimi granicami - fragmenty Deklaracji Berlińskiej.


OBCHODY W BERLINIE


Przywódcy Unii Europejskiej przyjęli w niedzielę w stolicy Niemiec Deklarację Berlińską, podkreślającą wartości łączące Wspólnotę 27 krajów i wyznaczającą zadania na przyszłość, w tym stworzenie do 2009 roku odnowionego wspólnego fundamentu Unii.


Podczas uroczystości w Muzeum Niemieckiej Historii dokument podpisali kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. Niemcy sprawują w tym półroczu przewodnictwo w UE i z tego tytułu kierowały pracami nad powstaniem deklaracji. Uroczystość odbyła się w 50. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, uważanego za symboliczny początek europejskiej integracji.

W uroczystości, obok szefów państw członkowskich, uczestniczył prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Na zakończenie odegrano IX. symfonię Ludwiga van Beethovena - hymn Unii. Szefowie państw i rządów udali się następnie pod Bramę Brandenburską - w przeszłości symbol podziału Niemiec, a obecnie zjednoczenia Niemiec i Europy, gdzie pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Merkel w swym przemówieniu wezwała Unię do jedności i reform, które sprawią, że Wspólnota zachowa zdolność do skutecznego działania i zbliży się do ludzi. Stagnacja oznacza cofanie się - ostrzegła szefowa niemieckiego rządu.

Podkreśliła, że Europa jest tylko wtedy silna i zdolna do działania, gdy występuje jako jedność, gdy mówi jednym głosem .

Kanclerz wskazała na sukcesy odniesione w minionym półwieczu, które spowodowały, że trapiony dawniej wojnami kontynent stał się kontynentem pokoju, wolności i dobrobytu .

Wskazując na wyzwania, przed którymi obecnie stoi Unia, wymieniła wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Podkreśliła znaczenie przyjaznych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz silnego NATO. Równocześnie opowiedziała się za strategicznym partnerstwem z Rosją. Strategiczne partnerstwo z Rosją i sojusz transatlantycki nie są sprzeczne, lecz stanowią konieczne uzupełnienie - mówiła.

Merkel uznała za ważne i konieczne zobowiązanie zawarte w Deklaracji Berlińskiej do opracowania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku odnowionego wspólnego fundamentu Unii Europejskiej.

Zapowiedziała, że celem Niemiec jest przedstawienie do końca czerwca kalendarza dalszych działań zmierzających do ożywienia procesu przyjmowania eurokonstytucji. Niemcy chcieliby zachować jak najwięcej z substancji obecnego traktatu konstytucyjnego, odrzuconego dwa lata temu przez Francuzów i Holendrów. Jestem przekonana, że jest to nie tylko w interesie Europy, lecz także poszczególnych krajów członkowskich oraz obywateli. Fiasko byłoby równoznaczne z historycznym zaniedbaniem - mówiła kanclerz.

Poparł ją Poettering, podkreślając, że eurokonstytucja umacnia demokrację i zbliża Unię do obywateli.

Mówiąc o znaczeniu wolności i godności człowieka, Merkel odniosła się nieoczekiwanie do judeochrześcijańskiej tradycji Europy, chociaż w tekście deklaracji - ze względu na sprzeciw m.in. Francji - nie ma o tym mowy. Podkreśliła, że jednostka ludzka znajduje się w centrum, a jej godność jest nienaruszalna. Niech mi będzie wolno osobiście zauważyć, że dla mnie to rozumienie wynika w istotnym stopniu z judeochrześcijańskich korzeni Europy - powiedziała Merkel.

Kanclerz Niemiec zapewniła Białorusinów o poparciu Unii Europejskiej dla ich walki o prawa człowieka i wolność. Prawa człowieka są niepodzielne. Europa stoi po waszej stronie -powiedziała Merkel przed podpisaniem Deklaracji Berlińskiej w niedzielę w Berlinie. W Mińsku obchodzony jest w niedzielę Dzień Wolności.

W utrzymanym w bardzo osobistym tonie fragmencie przemówienia Merkel przypomniała, że gdy miała siedem lat, zbudowano Berliński Mur, który podzielił także jej rodzinę. Nie sądziłam, że kiedykolwiek odwiedzę, przed wiekiem emerytalnym, Niemcy Zachodnie. A potem jednak runął mur. Nic nie musi pozostać takim, jakim jest - powiedziała, dodając, że to nadzieja dla wszystkich, którzy żyją nadal w niewoli.

Premier Włoch Romano Prodi określił Unię mianem antidotum na wszelkie zło Europy, wszelkie nasze choroby . Europa musiała już pokonać wiele barier, murów i ścian - podkreślił. Dziś inna, zjednoczona w pokoju, wolności, demokracji godności człowieka Europa, staje wobec takich wyzwań jak problemy energetyki, ochrony środowiska czy walki z terroryzmem - powiedział Prodi.


Barroso podkreślił natomiast rolę Niemiec w zjednoczonej Europie. Berlin jest symbolem zjednoczonej Europy - powiedział. Jego zdaniem, Niemcy były od samego początku solidnym i zaangażowanym członkiem zjednoczonej Europy. Dzisiejsza Unia Europejska, nasza rozszerzona Europa , nie byłaby możliwa bez zaangażowania i solidarności Niemiec - powiedział Barroso w części przemówienia wygłoszonej po niemiecku.

W deklaracji wśród celów Unii wymieniono: pokój i wolność, demokrację, praworządność, wzajemny szacunek i odpowiedzialność, dobrobyt i bezpieczeństwo, tolerancję i uczestnictwo, sprawiedliwość i solidarność. Unia zapowiedziała dalszą realizację wspólnych ideałów, zastrzegając, że w centrum wszelkich działań znajduje się człowiek. Jego godność jest nienaruszalna. Prawa są niezbywalne. Kobiety i mężczyźni są równouprawnieni - głosi dokument.

W związku z jubileuszem Unii Europejskiej, w Berlinie odbywa się ludowy festyn. W namiotach ustawionych przy Bramie Brandenburskiej kraje Unii informują o historii, kulturze i turystycznych atrakcjach, oferując też kulinarne narodowe przysmaki.

Swoje stoisko ma także Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieżowa, które po południu odwiedzić ma Merkel. W programie jest też koncert, którego gwiazdą ma być brytyjski wykonawca Joe Cocker.OBCHODY W POLSCE


50 świeczek na urodzinowym torcie dla Europy zapłonęło o 11:55 w 50 rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, w trakcie happeningu zorganizowanego przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Polsce.


Minione 50 lat było bezprecedensowym okresem w historii Europy. Jednak to, co najważniejsze dla Unii, jest dopiero przed nią - podkreślała komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Hübner, życząc Europie 100 lat.

Komisarz Hübner dodała, że jest pełna podziwu dla tych, którzy w 25 marca 1957 podpisywali Traktaty Rzymskie tworząc podwaliny dla UE. Jednocześnie podkreśliła, że przez 50 lat jednoczenia się Europy, zmieniła się ona sama i zmienił się świat, a tym samym pojawiła się potrzeba wzmocnienia podstaw UE.

Pytana czego życzy Unii z okazji 50. urodzin powiedziała, że życzy jej kolejnych, dobrych 50 lat: Europa coraz bardziej zróżnicowana nie może być Europą, która się dzieli, tylko Europą coraz bardziej zjednoczoną - przekonywała.

Po zakończeniu krótkiej konferencji, przed siedzibą Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce odbył się happening, w którym oprócz pani komisarz wzięli udział m.in. szefowa reprezentacji KE w Polsce Róża Thun oraz p.o. dyrektora generalnego Poczty Polskiej Andrzej Polakowski. Wspólnie zdmuchnęli 50 świeczek z urodzinowego tortu Unii Europejskiej.

Z okazji jubileuszu, mieszkańcy Warszawy i wszyscy zaproszeni goście, mogli złożyć życzenia Europie, wypisując je na dużej (120 x 84 cm), urodzinowej kartce. Kartka z życzeniami trafiła później do pani komisarz Danuty Hübner, która zawiezie ją do siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli.

W „Café Europa” goście mieli okazję poczęstować się kawałkiem wielkiego tortu dla Europy z cukrowym logo „TOGETHER” lub porcją jednego z 27 mniejszych tortów z flagami wszystkich Państw członków Unii Europejskiej. Nie zabrakło oczywiście kawy i herbaty.

Z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek, kopertę oraz datownik. Znaczek, autorstwa Magdaleny Błażków, o nominale 3,55 złotych, przedstawia oprócz rocznicowego logo, również flagi krajów członkowskich Wspólnoty. Znaczek wydany w nakładzie 500 tys. sztuk, ma dziś swoją premierę. Od jutra - od 26 marca - będzie dostępny, wraz z okolicznościową kopertą, we wszystkich urzędach pocztowych w Polsce.

Poczta Polska i Reprezentacja Komisji Europejskiej w Polsce rozdała Warszawiakom w prezencie prawie 1000 znaczków w okolicznościowych kopertach z datownikiem, w ten sposób uczestnicy wspólnej zabawy zostali pierwszymi właścicielami tej najnowszej kolekcji filatelistycznej Poczty Polskiej.


PREZYDENT LECH KACZYŃSKI o TRAKTACIE KONSTYTUCYJNYM

Traktat Konstytucyjny UE powinien być gotowy i zaakceptowany, ale jeszcze nie ratyfikowany, przez wszystkie kraje Wspólnoty przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas niedzielnej konferencji prasowej na zakończenie spotkania przywódców 27 krajów Unii Europejskiej w Berlinie.

Dodał, że celem prezydencji niemieckiej jest, by w 2009 r. było już po ratyfikacji. Cel może piękny, ja tego nie kwestionuję, ale nie wydaje mi się wykonalny. Już sam fakt, że w ciągu najbliższych dwóch lat Traktat zostanie powszechnie, w swojej nowej formie, zaakceptowany, byłby olbrzymim sukcesem Europy - dodał prezydent.
Według niego, Traktat mógłby wejść w życie w 2011 r. Prezydent wyjaśnił, że ratyfikacja nastąpiłaby pewnie wcześniej, ale niezbędne będzie jeszcze vacatio legis.
Lech Kaczyński pytany, kiedy Unia Europejska będzie miała nowy Traktat odpowiedział, że po polskiej prezydencji . To nie jest szanowni państwo długo - to są cztery lata. Jak na historię Unii Europejskiej to wcale nie jest długo. Ja myślę, że on może być ratyfikowany przez wszystkie kraje nawet nieco wcześniej, ale vacatio legis musi obejmować jakiś okres - podkreślił prezydent.

Myślę, że w 2011 jest możliwe, że taki Traktat wejdzie w życie. Powtarzam on musi być realny, on musi zachować elementarną zasadę, która wynika z doświadczeń europejskich (...). Europa jest ciągle Europą narodów i żaden Traktat tego nie jest w stanie zmienić, a Traktaty powinny być realistyczne - powiedział Lech Kaczyński.
Podkreślił przy tym, że obecny projekt Traktatu nie miałby żadnych szans w polskim parlamencie. Dodał, że Polska jest zwolennikiem konferencji międzyrządowej w sprawie ostatecznej treści traktatu.

Prezydent zapowiedział, że Polska będzie upierać się przy tym, by w Traktacie Konstytucyjnym UE znalazło się odniesienie do chrześcijańskich korzeni Europy. Podkreślił, że jest wdzięczny kanclerz Niemiec Angeli Merkel, iż w swoim wystąpieniu wspomniała, że jest to dla niej rzecz istotna .

L. Kaczyński dodał, że dla Polski istotną jest też sprawa reguł głosowania oraz ścisłego określenia tego co jest kompetencją państwa, a co jest kompetencją UE.ŹRÓDŁA

EUROPA : AUDIOVISUAL SERVICE : http://ec.europa.eu/avservices/home/index_en.cfm
Komisja Europejska > Reprezentacja w Polsce http://www.delpol.pl/
POLSKA AGENCJA PRASOWA : http://euro.pap.com.plfacebook