SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


25.04.2007 MINISZCZYT W SPRAWIE KONSTYTUCJI UE ?

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaprosił niektórych unijnych przywódców na nieformalny miniszczyt do Portugalii, by porozmawiać o unijnej konstytucji i kluczowych problemach Unii Europejskiej - podała w środę rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. To spotkanie w celu, jak powiedziała, nieformalnego zastanowienia się i burzy mózgów , ma się odbyć 12-13 maja w Sintrze na obrzeżach Lizbony. Ma być pierwsze z serii spotkań w takim formacie. Po nim nastąpią kolejne, ale nie wiadomo ile, ani kiedy - zapowiedziała rzeczniczka, dodając, że za każdym razem może chodzić o inne grono przywódców.

Komisja Europejska podała, że wśród zaproszonych na nieformalne konsultacje znaleźli się przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, a także szefowie rządów Niemiec (obecne przewodnictwo w UE) oraz Portugalii i Słowenii (przyszłe przewodnictwa). Nie ujawniła, kto jeszcze weźmie udział w spotkaniu, dała jednak do zrozumienia, że zaproszenia skierowano do ograniczonej liczby uczestników .

Jeśli burza mózgów ma przynieść spodziewane rezultaty, to lepiej, jeśli uczestników nie jest wielu - powiedziała Pia Ahrenkilde Hansen.

Pytana o to, czy zaproszenia skierowano także do Polski i Czech - dwóch krajów, które sceptycznie patrzą na oparcie nowego rozwiązania traktatowego na ustaleniach z przyjętej konstytucji UE - powiedziała tylko, że należy się spodziewać przedstawicieli nowych krajów członkowskich, nie precyzując, których.

W poszczególnych stolicach potwierdzono, że zaproszenia dostali m.in. szefowie rządów Luksemburga, Holandii i Włoch. W Brukseli podano, że zaproszony nie został natomiast belgijski premier Guy Verhofstadt, co - jak wynika z nieoficjalnych informacji - w kręgach rządowych przyjęto z pewnym zdziwieniem i rozczarowaniem.

Portugalia, ojczyzna przewodniczącego Komisji Europejskiej, w lipcu przejmuje przewodnictwo w Unii.

Komisja Europejska chce, by nowy traktat, reformujący instytucje UE, został ratyfikowany do wiosny 2009 roku. Obecny traktat, przyjęty przez 18 krajów, został odrzucony w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Poza przyszłością UE, na spotkaniu ma być także mowa o europejskiej polityce energetycznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.


WIĘCEJ O ... :


W maju prezydent ma udać się na nieformalne spotkanie w Portugalii

W połowie maja prezydent Lech Kaczyński zamierza udać na nieformalne spotkanie przywódców unijnych w Portugalii - poinformował PAP w środę doradca prezydenta ds. unijnej konstytucji Marek Cichocki. Głównym tematem spotkania ma być przyszłość Traktatu Konstytucyjnego UE.

Jak powiedział PAP Cichocki, we wtorek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego zadzwonił szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso z zaproszeniem na to spotkanie. Prezydent został poinformowany przez przewodniczącego Barroso o tym pomyśle, zareagował pozytywnie. Jesteśmy gotowi wziąć w tym udział - oświadczył doradca prezydenta.

Jednak, jak zaznaczył, ostateczna decyzja, czy do spotkania unijnych przywódców w ogóle dojdzie zapadnie w czwartek /26.04.2007/ rano.

Cichocki powiedział, że wyjazd prezydenta do Portugalii jest przygotowywany. Spotkanie zaplanowano na 12-13 maja w Sintrze niedaleko Lizbony. Jak poinformował doradca prezydenta, Lech Kaczyński planuje udać się do Portugalii 12 maja na spotkanie wieczorne przywódców, gdyż na 11-12 maja w Krakowie zaplanowano szczyt energetyczny z kilku prezydentów, m.in. Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Litwy.

ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.pl
facebook