SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


24.04.2007 TAŃSZE i SZYBSZE OPERACJE BANKOWE MIĘDZY KRAJAMI EURO

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził we wtorek dyrektywę, która przyspieszy przelewy, płatności kartami bankowymi i innego rodzaju zlecenia pieniężne między krajami Unii Europejskiej. Komisja Europejska mówi o wielu miliardach euro oszczędności rocznie.

Chodzi o to, by pieniądze trafiały z konta na konto między różnymi krajami tak szybko i tanio, jak dziś między bankami w jednym kraju. Obecnie każdy z krajów członkowskich ma swój własny system, a koszty operacji między 27 rynkami UE sięgają 2-3 proc. unijnego PKB. Instytucje finansowe tracą, gdyż z powodu barier nie mogą wykorzystać w pełni potencjału wspólnego rynku.

Dyrektywa organizuje w pewien sposób harmonizację systemów płatności, które dziś pozostają ściśle krajowe - cieszył się sprawozdawca projektu, francuski chadek Jean-Paul Gauzes.

Skuteczna konkurencja ma doprowadzić do tego, że Europejczycy będą mniej płacić za operacje bankowe. Skorzystają np. ci, którzy muszą płacić rachunek za prąd u siebie w kraju, chociaż mieszkają za granicą. Posiadanie dwóch kont krajowych będzie niepotrzebne.

Obecnie wysokość opłat za podstawowe operacje (np. przelewy, zlecenia stałe, polecenia zapłaty) waha się średnio od 34 do 252 euro rocznie, w dodatku pieniądze idą o wiele dłużej, niż w przypadku płatności krajowych. Przewiduje się skrócenie transakcji do maksymalnie jednego dnia roboczego (od dnia złożenia zlecenia). Niższym stawkom ma towarzyszyć także lepsza i ujednolicona ochrona konsumentów, m.in. poprzez zdefiniowanie odpowiedzialności instytucji finansowej za nieprzeprowadzoną czy też źle wykonaną transakcję. Dodatkowo ujednolicony w całej UE ma być system transakcji za pomocą kart.

Kraje członkowskie będą miały czas do 2009 roku na wdrożenie postanowień dyrektywy do swojego prawodawstwa. Nowe przepisy będą dotyczyć zarówno krajów grupy euro, jak i tych, które wspólnej waluty jeszcze do tego czasu nie przyjmą, choć w przypadku strefy euro zakres stosowania będzie szerszy m.in. dlatego, że odpada konieczność obarczonego prowizją przeliczania waluty.

Według danych Komisji Europejskiej, w UE co roku realizuje się 231 miliardów płatności na łączną kwotę 52 bilionów euro.

ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.pl
facebook