SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


23.04.2007 BARROSO o BORYSIE JELCYNIE

Na wieść o śmierci pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso oświadczył, że Jelcyn z całą pewnością zbliżył Wschód i Zachód, a także pomógł zastąpić konfrontację współpracą .

Zostanie najlepiej zapamiętany jako ten, który przeciwstawił się zamachowi stanu mającemu przywrócić w Rosji dyktaturę - powiedział Barroso, przypominając pucz z 1991 roku przeciwko ówczesnemu przywódcy ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi.

Swoją wielką osobistą odwagą zasłużył się obronie wolności - podkreślił przewodniczący KE.

Przyznał jednocześnie, że lata rządów Jelcyna (1991-99) przebiegały pod znakiem ogromnych wyzwań i trudności . Pan Jelcyn był jednak punktem odniesienia postkomunistycznej transformacji w Rosji - zauważył Barroso.

W imieniu Komisji Europejskiej skierował do rodziny Jelcyna oraz władz i społeczeństwa Rosji kondolencje z powodu śmierci przywódcy.

Kreml poinformował, że 76-letni Jelcyn zmarł w poniedziałek w Moskwie na serce.

Jelcyn był najbardziej znany i podziwiany za granicą za to, że w 1991 r. podpisał wraz z ówczesnymi przywódcami Białorusi i Ukrainy - Stanisławem Szuszkiewiczem i Leonidem Krawczukiem - porozumienie białowieskie o likwidacji ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Wielu Rosjan pamięta go jednak jako tego, który zapoczątkował kryzys w ich kraju.

Pierwszy prezydent Rosji pochodzący z wyboru był postacią kontrowersyjną. Zdobył w czasach komunistycznych popularność hasłami walki z korupcją, nie zapobiegł jednak nieuczciwościom podczas prywatyzacji firm państwowych w pierwszych latach swej prezydentury. Wplątał też Rosję w upokarzającą wojnę w Czeczenii.

Jelcyn, który podczas pełnienia urzędu prezydenckiego poważnie chorował na serce, zrezygnował ze stanowiska w sylwestra 1999 r., na kilka miesięcy przed upływem kadencji.

ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.pl
ARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK