SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


12.05.2007 TYSIĄCE OSÓB NA PARADZIE SCHUMANA

Tysiące, głównie młodych ludzi, wzięło udział w sobotniej Paradzie Schumana w Warszawie. Na euroentuzjastów, którzy przeszli w kolorowym korowodzie z Placu Bankowego na ul. Nowy Świat czekały quizy i konkursy. Mogli też porozmawiać ze znanymi politykami i uzyskać ich autograf. Tegoroczne, XIV Polskie Spotkania Europejskie i Paradę zorganizowała Polska Fundacja im. Roberta Schumana wspólnie z Parlamentem Europejskim.

Żródło zdjęć : http://ec.europa.eu/polska/news/galeriazdjecparada2007_pl.htm

W tłumie pieszych przemieszczały się ulicami stolicy trzy platformy, na których młodzież tańczyła w rytm muzyki granej przez dj-ów. Ci, którym nie odpowiadały rytmy z gramofonów mogli maszerować przy dźwięku trąbek, fletów, bębnów i innych instrumentów dwóch maszerujących w Paradzie orkiestr.

W Paradzie uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, europejska komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner, były premier Tadeusz Mazowiecki, eurodeputowani prof. Bronisław Geremek, Janusz Onyszkiewicz i Jan Kułakowski, szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej Róża Thun i dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego Jacek Safuta oraz ambasadorowie Francji, Niemiec, Rumunii i Słowenii. W tym roku zabrakło jednak przedstawicieli rządu.

Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, a teraz musimy to wykorzystać, a to przede wszystkim od was - młodego pokolenia - będzie zależało jak to zrobimy - mówił, witając uczestników marszu, Tadeusz Mazowiecki.

Pochód cieszył się ogromnym zainteresowaniem przechodniów. Uczestnicy korowodu nieśli flagi Polski, Unii Europejskiej i innych krajów wchodzących w jej skład. Nie zabrakło też akcentów wskazujących na różnorodność kulturową Wspólnoty. Młodzi Polacy przebrali się w regionalne stroje różnych krajów UE: byli górale z Bawarii, Szkoci i tancerki kankana. Nie zabrakło też postaci, i to nie tylko historycznych, związanych z tymi krajami. Maszerował m.in święty Wojciech i czeski Rumcajs.

Na ul. Nowy Świat, w namiotach tematycznych, uczestnicy korowodu mogli dowiedzieć się więcej o Wspólnocie, jej instytucjach i krajach wchodzących w jej skład. Rozdano mnóstwo balonów i rozmaitych publikacji informujacych o różnych aspektach działania Unii. Jak co roku częstowano cukierkami - europejskimi krówkami- ciągutkami.

Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Najmłodsi Europejczycy dostali kolorowe balony i chorągiewki z symbolami Unii. Bardziej śmiali malowali sobie twarze w kolory państw europejskich. Starsi mogli wykazać się wiedzą o Wspólnocie biorąc udział w quizach i konkursach. W nagrodę za trafne odpowiedzi dostawali nagrody, m.in. koszulki z logo tegorocznej Parady.

Pan Edward, zdeklarowany euroentuzjasta, mówił, że Unia to nasze przyszłość i bezpieczeństwo. Jak podkreślił, przyszedł by dać wyraz poparcia dla idei integracji i polskiej obecności we Wspólnocie. Cieszę się, że coś takiego jest. Spotkanie Warszawiaków w takim pochodzie, to coś fajnego - powiedział.

Róża Thun, a wraz z nią inni uczestnicy parady, skandowali: Europa jest tu! . Paradę tworzyliśmy razem, zawsze państwo ją tworzą. To jest wyraz tego, że jest tak jak chcieliśmy. My chcieliśmy być we wspólnej Unii Europejskiej i dzisiaj wspólnie się z tego cieszymy - mówiła do uczestników spotkania.

Zaproszeni goście,ágwiazdy estrady oraz uczestnicy przemarszu odśpiewali też hymn UE - Odę do Radości. Była to próba pobicia rekordu Guinessa, bo do księgi zgłoszono amatorski chór złożony z uczestników Parady. Na razie nie wiadomo jednak czy to się udało.

Paradzie euroentuzjastów, tradycyjnie już towarzyszyli eurosceptycy. Tym razem była to jedynie mała grupka z transparentami z hasłem UE-NIE . Przy Nowym Świecie kilka osób z Młodzieży Wszechpolskiej podarło zrobiony z tektury mandat europosła Bronisława Geremka, nawiązując do niezłożenia przez niego oświadczenia lustracyjnego.

Parada stanowi część Polskich Spotkań Europejskich, w ramach których odbywa się wiele imprez z udziałem przedstawicieli polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych, Szkolnych Klubów Europejskich i zwolenników jedności Europy. Był to już ósmy marsz euroentuzjastów w Warszawie.

W czasie Parady wręczona została ponadto tegoroczna Polska Nagroda Europejska, przyznawana za zasługi na rzecz integracji Polski z Unią Europejską. W tym roku otrzymał ją b. prezes NBP Leszek Balcerowicz, który już wcześniej odebrał jeden z jej atrybutów. Drugi - popiersie Roberta Schumana - wobec nieobecności profesora w kraju, odebrała w jego imieniu żona Ewa.

Imprezę zakończył koncert Kasi Kowalskiej.


RELACJA REPREZENTACJI KOMISJI EUROPEJSKIEJ w POLSCE

Tysiace zwolenników jedności europejskiej przemaszerowało w barwnym korowodzie z Placu Bankowego na Nowy Świat w Warszawie. W czele tegorocznej Parady Schumana szła między innymi polska komisarz ds. Polityki Regionalnej Danuta Hübner oraz szef Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce - Róża Thun.

W Miasteczku Europejskim, oprócz punktów informujacych o dzialalnosci unijnych instytucji, m.in. Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, znalazł się także namiot w którym odbył się konkurs EuroQuiz 2007 , zorganizowany wspólnie przez Komisję Europejska i TVN 24. W konkursie wzięło udział ponad 100 osób, które musiały poprawnie odpowiedzieć na pytania zwiazane z UE i Europa.

Wsrod nich znalazlo sie pytanie: co oznacza określenie Europa dwóch prędkości , ale uczestnicy zabawy świetnie wiedzieli, że w tym wypadku nie chodzi o kraje, w których obok autostrad, sa inne drogi, ani o szybki pociag kursujacy na trasie Bruksela - Londyn.

Nie było też większych problemów ze wskazaniem ilu komisarzy liczy Komisja Europejska ani z tym kto stoi na czele Komisji Europejskiej.

Do udziału we wspólnej zabawie zaprosiliśmy m.in. polską komisarz ds. polityki regionalnej Danutę Hübner, która odwiedziła namiot EuroQuizu 2007 . Wylosowała pytanie, czym zajmuje się Eurostat i nie miała żadnych problemów ze wskazaniem poprawnej odpowiedzi - to unijny unijny urzad statystyczny, a nie np. skrot od Europejski Statek .

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymywali koszulki z logo Together - symbolem tegorocznych obchodów 50.rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

EuroQuiz 2007 poprowadzili wspólnie Brygida Grysiak (TVN24) oraz Rafał Rudnicki (KE).

Doroczna Parada Schumana stanowi ukoronowanie tzw. spotkań europejskich. Ich celem jest wyrażenie poparcia dla idei integracji europejskiej, zaangażowanie obywateli w aktywne uczestnictwo w budowaniu Europy, ułatwienie nawiązywania kontaktów i podjęcia współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, Szkolnymi Klubami Europejskimi, instytucjami oraz różnymi środowiskami proeuropejskimi.

Najbardziej emocjonująca część Polskich Spotkań Europejskich, czyli właśnie Parada Schumana wyruszyła z Placu Bankowego w centrum Warszawy. Młodzież doskonale bawiła się na ruchomych platformach udekorowanych kolorowymi balonami i emblematami UE. Młodzi Polacy przebrali się w najróżniejsze stroje regionalne - np. bawarskich górali, były też przebrani Szkoci. Po raz kolejny okazało się, że jest to najbardziej radosna i kolorowa manifestacja poparcia jedności w Europie.

Szef Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun, wraz z uczestnikami parady skandowała: Europa jest tu . Podkreślała, że niepowtarzalna atmosferę Parady tworza zawsze jej uczetsnicy. My chcieliśmy być w Unii Europejskiej i dlatego się z tego cieszymy - przekonywała Thun.

Parada przeszła ulicami stolicy już po raz ósmy. A jej uczestnicy opuszczajac Miasteczko Europejskie, mówili sobie jedno - do zobaczenia za rok...

ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.pl
http://ec.europa.eu/polska/news/galeriazdjecparada2007_pl.htmfacebook