SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


12.05.2007 MINISZCZYT UE

Angela Merkel, kanclerz Niemiec, które w tym półroczu przewodniczą UE, zaapelowała w sobotę 12 maja 2007 na nieformalnym miniszczycie w portugalskiej Sintrze o osiągnięcie porozumienia w sprawie unijnego traktatu jeszcze przed czerwcowym szczytem Unii.

To leży w naszym interesie i w gestii naszej odpowiedzialności, by pozwolić Europie stawiać czoło wyzwaniom, wobec których stoimy. Jestem pewna, że do tego dojdziemy, jeśli pozostaniemy zjednoczeni, jeśli będziemy pracować razem - powiedziała pani kanclerz, która spotkała się w Sintrze z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego Jose Manuelem Barroso i Hansem-Gertem Poetteringa oraz szefami rządów krajów, które będą przewodniczyć Unii po Niemczech: Portugalii i Słowenii - Jose Socratesa i Janeza Janszy.

Wszyscy politycy od rana uczestniczą w nieformalnym spotkaniu na temat przyszłości UE i problemów związanych z przyjęciem nowego unijnego traktatu. Ich rozmowy odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Organizator spotkania, Portugalczyk Barroso podkreślił, że nie chodzi o żaden minitraktat, czy maksitraktat, lecz o traktat, który pozwoli Unii Europejskiej sprawnie funkcjonować w obliczu globalizacji i zgodnie z naszymi wartościami .

Początkowo szef KE planował spotkanie w większym gronie (miał uczestniczyć w nim m.in. prezydent Lech Kaczyński), ale po fali krytycznych komentarzy, zwłaszcza ze strony tych państw, które nie były zaproszone, formuła tego nieformalnego szczytu została zasadniczo zmieniona.

Tym samym przestała być aktualna pierwotna idea spotkania, by w nieformalnej atmosferze przeprowadzić burzę mózgów na temat unijnej konstytucji, zwłaszcza z tymi krajami, które mają najwięcej wątpliwości co do obecnego kształtu projektu konstytucji.

ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plfacebook