SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


09.05.2007 FILMY BEZ GRANIC

W dniu 9 maja 2007 roku Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, we współpracy z Europe Direct – Lublin, Lubelskim Punktem Informacji Europejskiej, zorganizowała pokaz filmów krótkometrażowych z całej Europy w ramach europejskiego projektu „Borders”.

Prezentacja filmowa odbywała się w związku z obchodzonym w dniu 9 maja „Dniem Europy”. W pokazie udział brała udział młodzież ze szkół lubelskich. Pokaz filmowy połączony był z „Dniem Otwartych Drzwi” w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie i Europe Direct – Lublin.

Idea projektu Borders narodziła się na seminarium kontaktowym organizacji medialnych z całej Europy w słoweńskim Krsko we wrześniu 2006 roku. Przedstawiciele kilkunastu instytucji postanowili rozpocząć wspólne działania w ramach projektu niewymagającego zaangażowania znacznych środków finansowych. Tak narodził się pomysł projektu Borders - małych festiwali filmowych organizowanych przez poszczególne organizacje zaangażowane w projekt, prezentujących krótkometrażowe (do 6 min.) filmy, w różny sposób nawiązujące do tematu borders , i powstałe w ramach poszczególnych organizacji specjalnie na potrzeby projektu. Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie różnorodności kulturowej, danie im możliwości zabrania głosu w ważnych dla nich sprawach oraz okazji do dialogu z młodzieżą z innych państw, ponad granicami.

W ramach pokazu przybyła do siedziby Fundacji publiczność miała okazję zobaczyć filmy z Niemiec, Austrii, Francji, Słowenii, Węgier i Belgii. W sumie wyświetlono 11 filmów w różny sposób traktujących temat granic oraz różnorodnych pod względem stylistyki (od animacji, przez filmy eksperymentalne, po dokument).
W pokazie wzięły udział następujące filmy i organizacje:1. „GetBasic” Bruksela/Belgia
Uczestnicy projektu: uczniowie szkoły „Stedelijk Instituut voor Sierkunsten en Ambachten” (SISA) we współpracy o organizacją KidsCam

 1. „Muren/Walls”
 2. „Geen Spel/It’s not a game”

2. „Labomedia” Orleans/Francja
Uczestnicy projektu: Anna Goral , Gamze Adli, Neil McCook

 1. “Borders White”
 2. “Borders Green”

3. „Gallus Centrum” Frankfurt am Main/Niemcy
Uczestnicy projektu: grupa uczniów „Wöhlerschule“ we Frankfurcie

 1. „Freedom“
 2. „Am Limit“

4. „Busho – Budapest Short Film Festival” Budapeszt/Węgry

 1. “The Way of the Pig”

5. „Wienxtra - medienzentrum” Wiedeń/Austria
Uczestnicy projektu: uczestnicy warsztatów medialnych 5-8 luty 2007

 1. “Eigenwelten”/”Inner Worlds”

6. „DZMP” Krsko/Słowenia
Uczestnicy projektu: Martina Hudorovic, Jasna Hudorovic, Ziga Divjak

 1. „Martina & Jasna”

7. „ExYu//novart”, LAJOA (Wambrechies Youth Center) Lille/Francja
Uczestnicy projektu: 13 młodych ludzi z lokalnej organizacji młodzieżowej Wambrechies Youth Center

 1. a. “Borders Town”

8. „Institut Regional de l’Image et du MultiMedia” Dole/Francja
Uczestnicy projektu: Młodzież z lokalnej organizacji młodzieżowej

 1. a. „Anecdote”

Więcej na temat projektu „Borders”: http://projekte.medienzentrum.at/borders/


ŹRÓDŁA

http://projekte.medienzentrum.at/borders/facebook