SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


21.05.2007 HAMULEC DLA POLSKICH STOCZNI

Polska ma czas do końca czerwca na zmniejszenie mocy produkcyjnych polskich stoczni i znalezienie dla nich inwestorów - wynika z poniedziałkowego spotkania w Brukseli ministra gospodarki Piotra Woźniaka i unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Dotychczasowe plany restrukturyzacji polskich stoczni, od których Komisja Europejska (KE) uzależnia zatwierdzenie blisko 2 mld zł pomocy publicznej, jaką zakłady dostały po wejściu Polski do UE, Kroes ocenia jako niewystarczające.

To było bardzo trudne spotkanie. Rezultaty tego, co zrobiliśmy do tej pory, zostały bez litości rozliczone. Nie możemy położyć na stole ani decyzji prywatyzacyjnych, ani nie możemy powiedzieć, że obniżyliśmy zdolności produkcyjne do poziomu, którego się spodziewa KE - przyznał Woźniak po rozmowie z komisarz Kroes.

Zażądała ona konkretnych rezultatów przed przerwą wakacyjną, czyli do końca czerwca. Zobowiązaliśmy się do tego - powiedział minister dziennikarzom.

Jeśli KE nie zobaczy po polskiej stronie postępu - ostrzegają źródła w KE - w lipcu może zapaść negatywna decyzja, czyli nakaz zwrotu pomocy polskim stoczniom, co może oznaczać ich upadłość. Jeśli postęp będzie, KE będzie analizować sytuację i podejmie decyzję prawdopodobnie dopiero po wakacjach.

Chcemy się zmieścić w terminie. Naprawdę jesteśmy w trudnej sytuacji, w punkcie zwrotnym; musimy dołożyć wszelkich starań, żeby dopełnić terminu czerwcowego. Nie zakładam możliwości porażki - powiedział Woźniak.

Komisarz Kroes i minister Woźniak postanowili zintensyfikować kontakty na poziomie wysokich urzędników, by osiągnąć rzeczywisty postęp przed przerwą wakacyjną, który pozwoli w rezultacie osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące obie strony - poinformował PAP rzecznik Kroes, Jonathan Todd.

Grupa robocza wysokiego szczebla ma się składać z przedstawicieli KE, Ministerstwa Gospodarki, ministerstwa skarbu oraz prezesów stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin. Kalendarz ich przyszłych spotkań nie został jeszcze ustalony.

Woźniak ostrzegł, że albo to zrobimy razem, albo to się nie uda i będziemy mieli scenariusz jak w Hiszpanii i Grecji , czyli krajach, gdzie przymusowa restrukturyzacja doprowadziła do zredukowania o ponad połowę przemysłu stoczniowego. Zarzucił stoczniom, że nie chcą się zgodzić na redukcję mocy.

KE chce redukcję obliczyć na podstawie rzeczywistej produkcji zakładów z 2006 roku, która wyniosła ok. 500 tys. CGT (pojemność produkowanych statków liczona w tzw. skompensowanych tonach brutto) i domaga się odpowiednio znaczących cięć. Podaje jako przykład Niemcy, które zmniejszyły produkcję o 40 proc.

ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.pl

facebook