SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


25.05.2007 Z CZYM DO RZECZNIKA - KONFERENCJA PRASOWA

Reprezentacja Komisji Europejskiej w Polsce oraz
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce
zapraszają na konferencję prasową:

30 maja 2007 r. o godz. 14:00
w siedzibie Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce,
przy ul. Jasnej 14/16a w Warszawie.


Prof. Nikiforos Diamandouros –
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich


Dr Janusz Kochanowski –
Rzecznik Praw Obywatelskich RPNa co skarżą się najczęściej Polacy? Czym zajmuje się Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich? Odpowiedź na te i inne pytania padnie w czasie konferencji prasowej z udziałem Nikiforosa Diamandourosa, kierującego instytucją stojącą na straży praw obywatelskich w UE.

Spotkanie będzie też dobrą okazją, by dowiedzieć się szczegółów w sprawie przygotowywanego przez rzecznika opinii stwierdzającej, że Polacy oraz obywatele pozostałych nowych państw UE, startujący w konkursach na euro-urzędników byli dyskryminowani przez EPSO, czyli biuro odpowiedzialne za rekrutację do instytucji UE.

Praktyką dyskryminującą było np. narzucenie przez EPSO obowiązku, by w otwartych konkursach, kandydaci musieli wykazać się wystarczającą znajomością jednego z 11 języków starych państw członkowskich UE.

Obaj rzecznicy zaprezentują swoje instytucje, omówią procedury składania wniosków i wszczynania postępowań, przedstawią też konkretne przykłady skarg kierowanych przez obywateli RP.


CZY WIESZ ...

Unia Europejska ustanowiła urząd Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w 1992 r., na podstawie Traktatu z Maastricht.
W 2003 r. Parlament Europejski wybrał na to stanowisko prof. Nikiforosa Diamandourosa, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Grecji.
Unijny „Ombudsman” bada przypadki nieprawidłowości administracyjnych w instytucjach i organach Unii Europejskiej, takich jak np. Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski oraz agencje UE, np. Europejska Agencja ds. Leków.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada sprawy związane z niewłaściwym administrowaniem, czego przykładem może być: dyskryminacja, nadużycie władzy, bezczynność administracji, itp.


Szczegółowe informacje:
wojciech.wysocki@ec.europa.eu lub telefonicznie: 022 556 89 67ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/index_pl.htm
http://www.europarl.europa.eu/warszawa/facebook