SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


03 stycznia 2008 Polska przedstawi propozycje dotyczące reformy budżetu UE ... wiosną, czyli jeszcze za słoweńskiego przewodnictwa UE

Wiosną, czyli jeszcze za słoweńskiego przewodnictwa UE, Polska przedstawi w Brukseli własne propozycje w sprawie reformy unijnego budżetu.

Poinformował o tym w czwartek (3 stycznia br.) w rozmowie z PAP szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) Mikołaj Dowgielewicz.

Prezentacja polskiego stanowiska w sprawie zaplanowanej na lata 2008/2009 reformy budżetowej UE przyjmie formę konferencji w Brukseli. Prawdopodobnie odbędzie się ona jeszcze przed przyjęciem w kwietniu/maju oficjalnych propozycji Komisji Europejskiej.

"Dyskusja o przyszłym budżecie to dyskusja o przyszłości UE. Polska chce podtrzymania zasady solidarności, a także wzmocnienia nowych instrumentów w polityce zagranicznej UE i polityce sąsiedztwa" - zapowiedział polskie postulaty Dowgielewicz. A to oznacza, że Warszawa będzie zabiegać o utrzymanie hojnej polityki spójności oraz środków na zbliżanie z UE jej wschodnich sąsiadów.

Dowgielewicz ujawnił, że polskie propozycje dotyczyć będą też sprawy najbardziej kontrowersyjnej, czyli źródeł finansowania budżetu UE. Obecnie w zdecydowanej części stanowią je wpłaty państw członkowskich obliczane na podstawie PKB. Dowgielewicz nie chciał jednak powiedzieć, czy Polska skłonna byłaby poprzeć coś w rodzaju podatku europejskiego, który zasilałby unijną kasę.

Jak zapewnił Dowgielewicz, rząd włączył się już w dyskusję na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). "Prowadzimy bardzo aktywny dialog ze Słoweńcami w tej sprawie" - powiedział.

Zarówno reformę budżetu, jak i reformę WPR zapowiedzieli na lata 2008/2009 przywódcy państw UE, przyjmując w grudniu 2005 roku wieloletni budżet UE na lata 2007-13.

14 stycznia kierująca w tym półroczu UE Słowenia ma rozesłać do stolic państw członkowskich kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi reformy WPR. Francji i Polsce, które należą do krajów opowiadających się za utrzymaniem wsparcia unijnego dla rolnictwa, zależy na tym, by dyskusję o WPR przeprowadzić wcześniej, oddzielając ją od dyskusji o całym budżecie UE.

Z drugiej strony w Brukseli panuje przekonanie, że mająca niezbyt rozwinięte rolnictwo Słowenia niekoniecznie musi być w tej sprawie sojusznikiem takich krajów, jak Polska czy Francja, która obejmie przewodnictwo w drugiej połowie 2008 roku.

Nawiązując do półrocznego przewodnictwa Słowenii, Dowgielewicz zapowiedział, że Warszawa będzie wpierać bałkańską politykę Lublany. Słowenia liczy, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy uda się jej wzmocnić europejską perspektywę dla wszystkich państw Zachodnich Bałkanów, w tym Serbii.

Podczas swojego przewodnictwa Słowenia chciałaby podpisać coś w rodzaju planu Schumana na rzecz przyspieszenia negocjacji UE z krajami Bałkanów Zachodnich - tak, by znalazły się w Unii "w bliskiej przyszłości".

"Jeśli im się uda to przeprowadzić, to będzie to dobry znak dla dalszego rozszerzenia UE i otwarcia na sąsiadów" - powiedział Dowgielewicz, wskazując na stały polski postulat zbliżania z Unią Ukrainy.

"Liczymy też na przyspieszenie (podczas słoweńskiego przewodnictwa - PAP) w negocjacjach nowej umowy o partnerstwie i współpracy z Ukrainą" - dodał szef UKIE.


ŹRÓDŁA

http://www2.ukie.gov.pl/WWW/news.nsf/0/DDEF3BC904F78807C12573C6002B059D?OpenARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK