SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


12 luty 2008 r. 12 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”

12 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbywają się pod patronatem Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego. Obchody w Polsce organizują: Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl

Lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów w całej Polsce, konkursy z cennymi nagrodami dla szkół, inauguracja oferty kursów e-learningowych dla szkół podstawowych, kampania STOPcyberprzemocy oraz konkurs europejski- to tylko niektóre wydarzenia związane z obchodami piątej już edycji ogólnoeuropejskiego Dnia Bezpiecznego Internetu.

Mimo że Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony będzie 12 lutego, to już teraz można głosować na najlepsze prace w europejskim konkursie „Wirtualny świat tworzysz także Ty!”, w którym dzieci i młodzież z całej Europy zaproszeni zostali do stworzenia projektów promujących bezpieczeństwo online.

Zgłoszonych zostało ponad 600 prac z całej Europy w 3 kategoriach wiekowych, młodzi ludzie dzielili się tym, jak rozumieją wirtualny świat, na jakie jego problemy zwracają uwagę i jak wyobrażają sobie idealny świat online – mówi Anna Rywczyńska, koordynator Projektu Saferinternet.pl w NASK. Cieszy bardzo duże zaangażowanie polskich szkół. Po zeszłorocznych sukcesach coraz więcej polskich prac trafia do europejskich organizatorów konkursu - w tym roku ponad 200. Do europejskiego finału zostały zakwalifikowane po 3 prace z każdego państwa (po jednym z każdej kategorii).

Głosować na wybraną pracę finałową może każdy internauta – zachęca Łukasz Wojtasik, koordynator kampanii „Dziecko w Sieci” – Zapraszamy do odwiedzenia galerii z projektami na stronie www.saferinternet.org w dniach 1-7 lutego i oddanie swojego głosu. Można głosować tylko raz, na projekty z dowolnego państwa. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną przez Komisarz Viviane Reding 12 lutego, a zwycięzcy uhonorowani zostaną nagrodami ufundowanymi przez UPC/Liberty Global.

Dodatkowo, dwie grupy wyłonione spośród zwycięzców narodowych pojadą w maju do Słowenii, aby wziąć udział w spotkaniu projektu Youth Protection Round Table (www.YPRT.eu) i zaprezentować swoje kreacje. Platforma do głosowania elektronicznego została przygotowana przez operatora Telefonica O2.

Głównym wydarzeniem obchodów DBI w naszym kraju jest konferencja prasowa, która tradycyjnie obędzie się w gościnnych progach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją do podsumowań oraz do przedstawienia nowych działań podejmowanych w ramach projektu Saferinternet.pl w Polsce.

W tym roku pragniemy zwrócić szczególną uwagę na ofertę e-learningową dla szkół podstawowych, nową odsłonę kampanii „Dziecko w Sieci” realizowaną pod hasłem STOP cyberprzemocy oraz poradnik dla dzieci i rodziców przygotowany przez UPC. – zapowiada Agnieszka Wrzesień, koordynator Projektu Awareness w Fundacji Dzieci Niczyje.

Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, audycji w radiowęzłach szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów). Organizatorzy, którzy do końca marca przyślą sprawozdania ze swoich inicjatyw mają szanse wygrać cenne nagrody, ufundowane przez organizatorów DBI oraz firmę Arcabit.

Konferencja prasowa z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbędzie się w dniu 12 lutego, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, godz. 11.00). Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście NASK zapewni transmisję na żywo (streaming), która dostępna będzie w Internecie na stronie Dnia Bezpiecznego Internetu www.dbi.pl.

DBI w Europie: www.saferinternet.org
DBI w Polsce: www.dbi.pl


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/events/080204_pl.htmARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK