SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


18 luty 2008 r. Jednolity rynek - to działa! Kraje UE w rekordowym tempie dostosowują się do zasad rynku wewnętrznego.

Kraje UE w rekordowym tempie dostosowują się do zasad rynku wewnętrznego. Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że średni odsetek dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego, które nie zostały terminowo wdrożone do prawa krajowego państw członkowskich, zmniejszył się z 1,6 proc. w czerwcu 2007 r. do 1,2 proc. To doskonały wynik – podsumował komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.

Dzięki jednolitemu rynkowi europejskiemu mamy do wyboru więcej towarów i usług, wyższej jakości i po niższych cenach. Dzieje się tak dlatego, że państwa członkowskie dostosowują się do wspólnych przepisów ustanawianych na szczeblu UE i wdrażają je do swego prawodawstwa krajowego.

Według najnowszego podsumowania półrocznego , tzw. tabeli wyników rynku wewnętrznego, średni odsetek dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego, które nie zostały terminowo wdrożone do prawa krajowego, zmniejszył się z 1,6 proc. w czerwcu 2007 r. do 1,2 proc. (czyli jest znacznie niższy niż cel tymczasowy wynoszący 1,5 proc., który przywódcy państw UE ustalili w 2001 r.).

To doskonały wynik – cieszy się komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy - aby rynek wewnętrzny mógł skutecznie funkcjonować, odpowiednie przepisy muszą być stosowane poprawnie i terminowo. Teraz musimy kontynuować nasze starania, aby osiągnąć nowy cel wynoszący 1 proc.

W tabeli po raz pierwszy przedstawiono osiągnięcia wszystkich 27 państw członkowskich. Bułgarii i Rumunii niezmiernie szybko udało się wdrożyć dorobek prawny w zakresie rynku wewnętrznego. Średni deficyt transpozycji w tych krajach wynosi 0,8 proc. Słowacja znajduje się na pierwszym miejscu i od osiągnięcia deficytu transpozycji na poziomie 0 proc. dzieli ją tylko 9 dyrektyw. Tuż za nią – z 10 zaległymi dyrektywami – plasują się Dania, Łotwa i Litwa.

Przeciwko krajom, które nie wdrożyły dorobku prawnego w terminie, wszczynane jest postępowanie w sprawie naruszenia przepisów. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Włochom udało się zmniejszyć liczbę spraw związanych z naruszeniem przepisów o 19, jednak nadal są one krajem, przeciw któremu prowadzi się ich najwięcej. Największa liczba postępowań dotyczy naruszenia przepisów w dziedzinie środowiska, podatków i unii celnej, energii i transportu oraz zatrudnienia.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080218_pl.htmfacebook