SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


06 marzec 2008 r. Za mało kobiet w parlamentach. Mimo iż w Parlamencie Europejskim nadal daleko do równowagi między płciami, sytuacja jest dużo lepsza niż w parlamentach krajowych na świecie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca, to dobry moment żeby przyjrzeć się udziałowi kobiet w procesie podejmowania decyzji politycznych. Liczba kobiet-posłanek do Parlamentu Europejskiego wzrasta. Po pierwszych bezpośrednich wyborach do Parlamentu w 1979 roku, stanowiły one zaledwie 17%, dziś prawie 1/3 posłów to kobiety. Mimo iż w Parlamencie Europejskim nadal daleko do równowagi między płciami, sytuacja jest dużo lepsza niż w parlamentach krajowych na świecie.

Kobiety w Parlamencie Europejskim

Procentowo najwięcej posłanek w Parlamencie Europejskim ma Holandia - aż 52%. Proporcja kobiet do mężczyzn nieźle przedstawia się też w reprezentacji Estonii i Luksemburga - połowa posłów z tych krajów to kobiety. Malta i Cypr nie mają ani jednej posłanki. Polska plasuje się niestety tuż nad nimi, na trzecim miejscu od końca.

Kobiety pełniące funkcje w Parlamencie Europejskim:

Przewodniczący Komisji: 6 z 23
Przewodniczący Delegacji: 13 z 37
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego: 5 z 14
Kwestorzy: 2 z 6
2 z 12 Przewodniczących PE od 1979 roku

Kobiety w parlamentach krajowych

W ciągu ostatniej dekady liczba kobiet zasiadających w parlamentach 27 krajów Unii Europejskiej (w ich izbach niższych) wzrosła procentowo prawie dwa razy. A i tak w 2007 roku stanowiła zaledwie 24%. Tylko 20% składu Sejmu RP to kobiety. Tymczasem, według Komisji Europejskiej, aby kobiety mogły wywierać wystarczający wpływ na politykę - musiałyby stanowić minimum 30 %.

Na całym świecie tylko 20 krajów osiągnęło ten pułap, w tym tylko 8 krajów Unii Europejskiej. Spośród nich najlepiej wypada Szwecja - 47%, a poza nią, jeszcze Finlandia, Holandia, Dania, Hiszpania, Belgia, Niemcy i Austria.

Spośród krajów UE siedem nie osiąga nawet 15% obecności kobiet w organie ustawodawczym: Czechy, Cypr, Irlandia, Słowenia, Węgry, Rumunia i Malta.

Warto rozmawiać

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet, Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia PE organizuje w czwartek, 6 marca konferencje dotyczące roli zagadnień związanych z płcią kulturową w pracach parlamentu oraz roli kobiet w dialogu międzykulturowym. Relacje z konferencji można obejrzeć na żywo, na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego (początek relacji w czwartek o godzinie 9.00).


ŹRÓDŁA

http://www.europarl.europa.eufacebook