SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


25 marzec 2008 r. Co Ty robisz dla środowiska

96 proc. Europejczyków twierdzi, że ochrona planety ma dla nich znaczenie, niewielu jednak ... Choć deklarujemy, że ochrona środowiska ma dla nas duże znaczenie, za słowami rzadko idą czyny. Z ostatniego badania opinii na temat postawy obywateli UE wobec środowiska wynika, że 96 proc. Europejczyków twierdzi, że ochrona planety ma dla nich znaczenie, niewielu jednak gotowych jest zmienić swoje nawyki, aby konkretnie przyczynić się do realizacji tego celu.

Choć większość z nas przyznaje, że mamy wpływ na stan środowiska, niechętnie dostrzegamy fakt, że niektóre z naszych przyzwyczajeń są dla niego nieprzyjazne. Dlatego możliwe, że wcale nie ograniczymy korzystania z samochodu ani nie zaczniemy stosować produktów przyjaznych dla środowiska.

Jesteśmy pełni najlepszych intencji, ale niestety nie idą za nimi czyny. Z sondażu wynika również, że Europejczycy uważają, że w tych kwestiach większą rolę powinny odgrywać rządy. Dwie trzecie respondentów opowiada się za tym, aby decyzje mające wpływ na środowisko podejmowane były na szczeblu ogólnoeuropejskim, a 82 proc. uważa, że unijne przepisy są potrzebne. Przesłanie jest raczej jasne − przyjazne dla środowiska postępowanie trzeba egzekwować.

Każdy z nas może zrobić coś dla środowiska. Na wielu stronach internetowych Komisji Europejskiej można znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące ekologicznych wyborów w naszym życiu codziennym.

Wyniki badania dowodzą również, że w poszczególnych krajach poziom wiedzy na temat środowiska jest bardzo różny. Najlepiej poinformowani są mieszkańcy krajów północno- i zachodnioeuropejskich, natomiast na Południu i w nowych państwach członkowskich poziom informacji jest niższy.

Miasto Koprivnica w Chorwacji zostało laureatem tegorocznej nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności Wyróżnienie przyznano za wkład na rzecz ochrony środowiska: promowanie chodzenia i jazdy na rowerze, zarezerwowanie części dróg dla niezmotoryzowanych oraz stosowanie paliw alternatywnych w transporcie publicznym.

Więcej m.in na temat :

  • Samochody mniej zatruwające środowisko
  • Będą negocjacje w sprawie nowego traktatu klimatycznego
  • Komórka sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu
  • Rusza Europejski Tydzień Mobilności

http://ec.europa.eu/polska/news/080325_pl.htm


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080325_pl.htmfacebook