SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


25 marzec 2008 r. Schengen na lotniskach. Usunięcie kontroli granicznej na lotniskach

Znikęły kontrole graniczne na lotniskach dla pasażerów lecących do innych krajów UE. Polska, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Czechy, Słowacja, Słowenia i Węgry stały się pełnoprawnymi członkami strefy Schengen.

Usunięcie kontroli granicznej na lotniskach jest ostatnim krokiem na drodze do sfinalizowania wyjątkowego, historycznego przedsięwzięcia – 24 państwa członkowskie UE nie mają żadnych granic wewnętrznych - cieszy się wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. transportu Jacques Barrot.

Jak dodaje, KE wyraża uznanie dla państw członkowskich, które wprowadziły na swoich lotniskach najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń oraz specjalne „terminale Schengen”. Podkreśla, że rozszerzenie strefy Schengen to dowód zaangażowania UE na rzecz ułatwienia legalnego podróżowania do Unii Europejskiej i wewnątrz UE.

Po zniesieniu kontroli granicznych na granicach lądowych i morskich, co nastąpiło 21 grudnia 2007 r., również na lotniskach w niedzielę 30 marca 2008 r. o północy zostaną zniesione kontrole graniczne między Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Polską, Republiką Czeską, Słowacją, Słowenią i Węgrami, a także między tymi państwami i dotychczasowymi państwami członkowskimi strefy Schengen

Moment otwarcia granic powietrznych zbiega się w czasie ze zmianami rozkładów lotów, dokonywanymi na lotniskach dwa razy w roku. Chodzi o to, by w ten sposób ułatwić płynniejsze wprowadzenie nowego systemu na odpowiednich lotniskach UE.

Zmiany oznaczają, że podróżni będą mogli bez dodatkowych formalności odbywać loty z jednego lotniska do innego położonego w rozszerzonej strefie Schengen. Ich dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport) będą sprawdzane tylko raz na lotnisku na którym podróżny rozpoczyna podróż. Po wyjściu z samolotu - będziemy się od razu kierować do wyjścia lub po odbiór bagażu, zupełnie tak jakbyśmy przylecieli z innego miasta w tym samym kraju.

Przyniesie to wymierne korzyści, m.in. zmniejszenie kolejek oraz ułatwienie procedur dla obywateli UE i innych osób odbywających loty w ramach strefy Schengen. Naturalnie linie lotnicze nadal będą sprawdzać tożsamość podróżnych podczas odprawy lotniskowej oraz wchodzenia na pokład samolotu. Utrzymane zostaną standardowe kontrole bezpieczeństwa na wszystkich lotach, niezależnie od miejsca docelowego.

Zniesienie kontroli granicznych na lotniskach w rozszerzonej strefie Schengen jest wynikiem decyzji podjętej w listopadzie 2007 r., kiedy to ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych stwierdzili, że wszystkie kraje pragnące przystąpić do strefy Schengen spełniają kryteria członkostwa określone w dorobku prawnym Schengen.

Ponad połowa Polaków (57%) uważa, że wejście do strefy Schengen będzie dla nich korzystne – wynika z sondażu TNS OBOP dla Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 71% wskazuje na korzyści związane ze swobodnym przekraczaniem granic innych państw UE, np. podczas wakacji w górach. Najczęściej obawiamy się (59%) zwiększonego przemytu narkotyków i napływu niebezpiecznych towarów.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080328_schengen_pl.htmARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK