SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


03 kwiecień 2008 r. Powiedz, co myślisz o budżecie UE

Chcemy poznać Twoją opinie na temat tego, jak ma wyglądać Europa i jak zreformować budżet, aby sprostał wyzwaniom XXI wieku. – zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach komisarz Dalia Grybauskaite.

W debacie może wziąć udział każdy – nie tylko przedstawiciele rządu, ale także organizacji pozarządowych, związków zawodowych, organizacji pracodawców, środowisk naukowych, a wreszcie – każdy z obywateli UE.

Dyskusja, zapoczątkowanej we wrześniu ubiegłego roku, wraz z publikacją specjalnego komunikatu , w którym wskazano najważniejsze wyzwania i problemy stojące przed Unią Europejską, potrwa do 15 kwietnia. Ma otwarty charakter i nie ma w niej miejsca na tematy „tabu”. Nie chodzi tu o konkretne kwoty, ale o ustalenie priorytetów Unii na przyszłość. Stoi przed nią bowiem szereg wyzwań, począwszy od rosnącej konkurencji na rynkach globalnych, poprzez zmiany klimatu, kończąc zaś na różnorodnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa obywateli.

Aby sprostać tym wyzwaniom, należy także zastanowić się nad sposobem zarządzania i finansowania unijnego budżetu. Jednym z celów reformy będzie zatem uporządkowanie kwestii wysokości wpłat do unijnej kasy.

Według Dalii Grybauskaite, komisarz ds. programowania finansowego i budżetu opinię zgłoszone w toku konsultacji będą miały duże znaczenie dla kształtu reformy, którą zaproponuje Komisja Europejska.

Opinie i sugestie można zamieścić na specjalnej stronie internetowej poświęconej reformie, gdzie znajdują się także dodatkowe informacje na temat budżetu UE i jego reformy, oraz już złożone uwagi.

http://www.ec.europa.eu/budget/reform/index_en.htm

Dodatkowe informacje na temat debaty o reformie budżetu w Polsce można znaleźć na stronach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.


ŹRÓDŁA

http://www.ec.europa.eu/budget/reform/index_en.htmARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK