SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


09 maja 2008 r. Czy dostali już Państwo kwiaty z okazji „Dnia Europy”?

W dniu 9 maja 2008 roku odbędzie się festyn europejski, organizowany przez Europe Direct – Lublin, Regionalne Centrum Informacji Europejskiej oraz Urząd Miasta Lublin. Jak co roku będziemy obchodzili 9 Maja - Dzień Unii Europejskiej. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali znanego jako Deklaracja Schumana przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

W tym dniu Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie i Europe Direct – Lublin, we współpracy z Urzędem Miasta Lublin zorganizują wspólny festyn europejski, gdzie mieszkańcy całego województwa będą mogli brać udział w grach, konkursach i zabawach o tematyce europejskiej, wysłuchać występów zespołów muzycznych i uczestniczyć w przedstawieniach przygotowanych przez szkolne grupy teatralne. Na stoiskach prowadzonych przez konsultantów i wolontariuszy RCIE i ED dostępne będą publikacje na temat Unii Europejskiej i możliwości, jakie daje Polakom członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. Dla młodszych uczestników spotkania przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe w grach i konkursach o charakterze europejskim.

RELACJA Z OBCHODÓW DNIA EUROPY w LUBLINIE

.......................................................................................

Dni Europy 2008 w Polsce

Czy dostali już Państwo kwiaty z okazji „Dnia Europy”? A może nie wiecie, co to za okazja? Serdecznie zapraszamy na imprezy organizowane przez Komisję Europejską, 9 i 10 maja, nie tylko w Warszawie. Mottem tegorocznych obchodów jest ogłoszony przez UE – Międzynarodowy Rok Dialogu Międzykulturowego 2008.

9 MAJA - WARSZAWA

Szereg atrakcji, przygotowanych wspólnie przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, czeka na wszystkich, którzy 9 maja, około południa odwiedzą Dom Unii Europejskiej. Już od godziny 11.00, na rogu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej będzie można wziąć udział w hapenningu, którego hasłem przewodnim będzie dialog między kulturami.

Usłyszymy jazzmanów, na młodszych czekają klocki Lego, z których można będzie ułożyć flagi Polski i Unii Europejskiej oraz specjalnie przygotowane mapy Europy, na których będzie można namalować to, z czym kojarzą nam się poszczególne kraje UE. Nieco starszych zapraszamy do naszego „Quiz Box'u” – wystarczy do niego wejść i wylosować pytanie na temat Unii Europejskiej. Na uczestników konkursów czekają atrakcyjne nagrody. Nasi goście dostaną od nas kwiaty, a zainteresowani będą mogli zabrać ze sobą materiały informacyjne o Unii Europejskiej.

Jeśli jednak broszury i ulotki nie wystarczą, to o godzinie 13.00 zapraszamy do sali konferencyjnej na II piętrze Domu Unii Europejskiej wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o UE, a nie mieli okazji, by o to wcześniej zapytać. O Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim opowiedzą pracownicy Przedstawicielstwa i Biura Informacyjnego.

Od godziny 15.00 Dom Unii Europejskiej przejdzie w ręce studentów. Wtedy rozpocznie się gra strategiczna, stanowiąca symulację obrad Rady Europejskiej, czyli spotkania przywódców 27 krajów UE.

10 MAJA - WARSZAWA

W drugim dniu obchodów „Dnia Europy”, 10 maja w sobotę o godz. 12.00 na Placu Bankowym będzie można znaleźć „Ciuchcię Europejską”, która o 12.30 wyruszy wraz z Paradą Schumana ulicami: Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem – aż do Miasteczka Europejskiego.

A co w „Miasteczku”? 4 namioty Komisji Europejskiej – „Europa Tańczy”, „Europa Śpiewa” – czyli nauka tańców i europejskie „karaoke”, a także konkurs wiedzy na temat Europy i inne atrakcje. Nagrody już czekają!

DZIEŃ EUROPY W POLSCE

Świętować będziemy jednak nie tylko w Warszawie. W każdym z miast, gdzie działają punkty informacyjne Europe Direct[1], prowadzone przez Komisję Europejską, 9 maja, w południe, będzie można usłyszeć życzenia z okazji „Dnia Europy”. Będziemy rozdawać kwiaty i materiały informacyjne o Unii Europejskiej. Ale to nie wszystko!

W Olsztynie, Centrum Informacji Europe Direct Warmia i Mazury organizuje 9 maja wspólnie z samorządem województwa i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych „Piknik Europejski” (http://dzieneuropy.ceik.eu/index.htm). Na gości czekają liczne konkursy, prezentacje i koncerty popularnych muzyków.

W Poznaniu, 9 maja, pojedziemy „Bimbą do Europy” – do specjalnego punktu informacyjnego w zabytkowym tramwaju zaprasza Wielkopolski Punkt Informacyjny Europe Direct. W Lublinie - z wieży ratusza zabrzmi „Oda do radości”.

.......................................................................................

TROCHĘ HISTORII ...

Dzień Europy – 9 maja 1950 r. Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji, zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej. „Deklaracja Schumana” uważana jest za początek zjednoczonej Europy w obecnym kształcie. Dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

Dom Unii Europejskiej – Dom Unii Europejskiej to wspólna siedziba Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Od 2006 roku znajduje się centrum Warszawy, przy ulicy Jasnej 14/16a. Pod tym adresem można także znaleźć Punkt Informacyjny UE, który jest otwarty dla wszystkich poszukujących wiadomości na temat Unii Europejskiej od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 18:00.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080428_dni_europy_pl.htmfacebook