SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


Czerwiec 2008 r. Zgoda na pomoc dla polskich lotnisk

Komisja Europejska zatwierdziła dzisiaj pomoc publiczną w wysokości 296 mln PLN na budowę nowego polskiego lotniska w Świdniku pod Lublinem. Zaakceptowała także wsparcie o wartości 6 mln PLN na rozbudowę lotniska w Gdańsku Rębiechowie.


Świdnik pod Lublinem

Pomoc przyznana przez władze polskie przeznaczona zostanie na zakup terenu pod lotnisko, budowę terminala, pasa startowego i dróg do kołowania dla samolotów. Źródłem finansowania są wkłady ze strony państwa, regionu i miast, jak również środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Udział własny portu lotniczego wynosi 24 % całkowitych kosztów inwestycji.

W chwili obecnej dostęp mieszkańców lubelskiego do usług transportu lotniczego nie jest zadowalający. Jest to ponadto jeden z najbardziej oddalonych regionów Unii Europejskiej, o ograniczonej dostępności. Nowe lotnisko pozwoliłoby zatem połączyć ten region z resztą Europy.

Komisja sprawdziła również, czy inwestycję da się pogodzić z ochroną susła perełkowanego - niezwykle rzadkiego w Unii Europejskiej gryzonia z rodziny wiewiórkowatych, zagrożonego wyginięciem. Gatunek ten będzie objęty specjalną ochroną przez władze zarządzające portem lotniczym.

Gdańsk Rębiechowo

Pomoc w wysokości 6 mln PLN jest niezbędna na modernizację istniejącej infrastruktury lotniska w celu dostosowania jej do szybko wzrastającej liczby przewożonych osób i towarów.

Środki finansowe pozwolą między innymi na modernizację płyty postojowej oraz dróg do kołowania samolotów.ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080604_pomoc_publiczna_dla_lotnisk_pl.htmfacebook