SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


Lipiec 2008 r. Lubelskie miody chronione znakiem Gwarantowana Tradycyjna Specjalność

Komisja Europejska wpisała na listę Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności (ang. TSG) cztery polskie produkty. Są to miody staropolskie Czwórniak, Dwójniak, Półtorak i Trójniak.

Oznaczenie Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, razem ze znakami Chronione Oznaczenie Geograficzne (ang. PGI) i Chroniona Nazwa Pochodzenia (ang. PDO), stanowią podstawę rolnej polityki jakości w Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie jakości produktów i wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

Oznaczenie "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność", w przeciwieństwie do PGI i PDO, nie odnosi się do miejsca pochodzenia produktu, ale podkreśla jego tradycyjny charakter, czy to ze względu na skład, czy też sposób produkcji.

Cztery polskie miody uzupełniły listę kilkunastu zarejestrowanych produktów ze znakiem Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności. Miody z Lublina to trzeci produkt po oscypku i bryndzy pochodzący z Polski chroniony przez Unię.

Na certyfikat "Gwarantowana tradycyjna specjalność" oczekują jeszcze: kiełbasa jałowcowa, kiełbasa myśliwska, kabanosy, pierekaczewnik, czyli wielowarstwowy pieróg z Podlasia przekładany farszem, a także olej rydzowy.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080728_polskie_miody_chronione_pl.htmARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK