SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


Lipiec 2008 r. Lubelskie miody chronione znakiem Gwarantowana Tradycyjna Specjalność

Komisja Europejska wpisała na listę Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności (ang. TSG) cztery polskie produkty. Są to miody staropolskie Czwórniak, Dwójniak, Półtorak i Trójniak.

Oznaczenie Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, razem ze znakami Chronione Oznaczenie Geograficzne (ang. PGI) i Chroniona Nazwa Pochodzenia (ang. PDO), stanowią podstawę rolnej polityki jakości w Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie jakości produktów i wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

Oznaczenie "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność", w przeciwieństwie do PGI i PDO, nie odnosi się do miejsca pochodzenia produktu, ale podkreśla jego tradycyjny charakter, czy to ze względu na skład, czy też sposób produkcji.

Cztery polskie miody uzupełniły listę kilkunastu zarejestrowanych produktów ze znakiem Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności. Miody z Lublina to trzeci produkt po oscypku i bryndzy pochodzący z Polski chroniony przez Unię.

Na certyfikat "Gwarantowana tradycyjna specjalność" oczekują jeszcze: kiełbasa jałowcowa, kiełbasa myśliwska, kabanosy, pierekaczewnik, czyli wielowarstwowy pieróg z Podlasia przekładany farszem, a także olej rydzowy.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080728_polskie_miody_chronione_pl.htmfacebook