SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


Lipiec 2008 r. Szybciej do eurokariery

Od 2010 roku zmienią się zasady rekrutacji chętnych do pracy w instytucjach Unii Europejskiej. EPSO - czyli Europejskie Biuro Doboru Kadr - ogłosiło, że większy nacisk położy na sprawdzenie zawodowych kwalifikacji kandydatów, sam proces selekcji zostanie znacznie skrócony, z obecnych 15-stu do maksymalnie 9 miesięcy.

Obserwując proces rekrutacji w innych organizacjach międzynarodowych, było dla nas jasne, że musimy usprawnić nasz proces wyłaniania eurourzędników - tłumaczy szef EPSO David Bearfield. Jego zdaniem, żeby w wyniku konkursu wyłonić rzeczywiście tych najlepszych laureatów, to nie może on trwać bez końca. A musimy wybierać tych najlepszych, skoro mają oni działać w interesie pół miliarda obywateli Unii Europejskiej - dodaje David Bearfield.

Zmiany, które będą wprowadzane stopniowo od 2010 roku przewidują wprowadzenie innych, niż obecnie testów, mających sprawdzać praktyczną wiedzę kandydata do pracy w unijnych instytucjach. Obecnie, testy pisemne oraz ustne mają przede wszystkim za zadanie sprawdzić wiedzę kandydata, m.in. z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej, rozumienia tekstu i logicznego myślenia. W przyszłości kandydaci, bedą musieli się wykazać także umiejętnościami praktycznego radzenia sobie z problemami, które mogą się pojawić w trakcie ich pracy w instytucjach Wspólnoty.

Trwający obecnie nawet 2 lata, od momentu ogłoszenia do chwili opublikowania listy laureatów, proces konkursowy, zostanie znacznie skrócony. Od 2010 roku, konkursy mają trwać od 5-ciu do maksymalnie 9-ciu miesięcy, będą one organizowane cyklicznie. Pozwoli to kandydatom właściwie się do nich przygotować. W innym terminie będą się odbywać konkursy dla administratorów i lingwistów, a w innym dla asystentów (na stanowiska sekretarskie i techniczne)

W każdym cyklu, egzaminy będą się odbywać dwustopniowo: najpierw test komputerowy sprawdzający wiedzę kandydata z wybranej dziedziny EU, oraz zdolności rozumienia tekstu i logicznego myślenia. Nowością będzie uzupełnienie tych testów pytaniami sprawdzającymi zawodowe przygotowanie kandydata. Drugim etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna (egzamin ustny).

EPSO wyraźnie zaznacza, że po 2010 roku zrezygnuje z tzw. testów preselekcyjnych, które odbywają się w tej chwili i na których "odpada" większość startujących w konkursie kandydatów.

Według ujawnionych właśnie planów, w czasie drugiego etapu rekrutacji, czyli w czasie egzaminu ustnego, kandydaci będą mogli zaprezentować swoje umiejętności zawodowe


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/polska/news/080718_exams_pl.htmARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK