SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


Październik 2008 r. Opiekunki i kierowcy poszukiwani w UE

Opiekunki do osób starszych oraz zawodowi kierowcy to najczęściej poszukiwani pracownicy wśród Polaków w Unii Europejskiej - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Coraz częściej zagraniczne firmy chcą również zatrudniać inżynierów, lekarzy oraz informatyków - dodał WUP w przesłanym w piątek PAP komunikacie.

Od lipca 2007 r. do lipca 2008 r. do warszawskiego WUP w ramach sieci EURES (European Employment Services) wpłynęły 784 oferty pracy za granicą.

Najwięcej miejsc pracy dla Polaków oferowali przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii (6.790), Irlandii (1.067), Cypru (583), Hiszpanii (528) oraz Norwegii (306).

"Większość to oferty długoterminowe, skierowane do osób znających w stopniu komunikatywnym język angielski i niemiecki oraz w stopniu podstawowym język hiszpański. Przeważały propozycje dla opiekunek nad osobami starszymi, kierowców z prawem jazdy kat. C,D,E" - czytamy w komunikacie WUP.

Dużym zainteresowaniem cieszyli się również sezonowi pracownicy w rolnictwie, sprzedawcy, mechanicy, spawacze, rzeźnicy, kelnerzy, pokojówki, animatorzy kultury, murarze, stolarze oraz inżynierowie.

Do zagranicznych pracodawców wysłano 1.927 podań kandydatów, którzy spełnili stawiane warunki.

WUP przeprowadził pięć rekrutacji dla zagranicznych pracodawców m.in. z Irlandii dla sprzedawców, asystentów i menadżerów; z Finlandii dla spawaczy; Wielkiej Brytanii do prac sezonowych w ogrodnictwie, Francji dla obsługi hoteli. WUP szacuje, że dzięki tym rekrutacjom pracę przyjęło ponad 600 osób.

Liczba ofert dla Polaków systematycznie rośnie. W 2007 r. ponad 800 firm złożyło oferty pracy do warszawskiego WUP, czyli o 20 proc. więcej niż w 2006 r. (644 oferty) i 50 proc. więcej niż w 2005 r. (302 oferty).

Od 1 maja 2004 r. Polacy mają możliwość korzystania z międzynarodowego pośrednictwa pracy EURES, które ułatwia zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Szwajcarii.

W ciągu ostatnich czterech lat ze służbami EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy skontaktowało się ponad 20 tys. osób poszukujących zatrudnienia za granicą.


ŹRÓDŁA

http://www.ukie.gov.pl/WWW/news.nsf/0/4476720FEA6081D0C12574D7004377B5?Openfacebook