SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


Październik 2008 r. Ochrona obrońców praw człowieka

Od ponad trzydziestu lat tunezyjska dziennikarka Souhayr Belhassen prowadzi walkę na rzecz ochrony praw człowieka. Wielokrotnie była napastowana przez tajnych agentów policji. Jej telefon niejednokrotnie był na podsłuchu, poczta przechwytywana a redagowany przez nią tygodnik zamknięto. Zdarzyło się nawet, że została wygnana z własnego kraju.

Choć historia ta może wydawać się przerażająca, niestety nie jest odosobniona. Na całym świecie dysydenci walczący o prawa człowieka wiele ryzykują. Często swą walkę przypłacają życiem.

Z okazji 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka UE postanowiła złożyć hołd obrońcom praw człowieka na całym świecie. Na konferencję , która odbędzie się w dniach 7–8 października w Parlamencie Europejskim, zaproszono 27 znanych działaczy na rzecz ochrony praw człowieka, m.in. Souhayr Belhassen, obecną przewodniczącą Międzynarodowej Federacji Lig Praw Człowieka. Większość Europejczyków słyszała o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ale prawdopodobnie nie wie, że w 2008 r. świętujemy również rocznicę podpisania innego ważnego dla obrony praw człowieka dokumentu, tj. deklaracji ONZ o obrońcach praw człowieka , przyjętej w 1998 r. W dokumencie tym uznano działania obrońców praw człowieka oraz potrzebę ich lepszej ochrony za ważne i zasadne. W następstwie tej deklaracji w 2004 r. UE wydała zbiór wytycznych , które wzywają państwa UE do ochrony tych, którzy walczą o prawa człowieka.

Kiedy 10 grudnia 1948 r. podpisano Powszechną Deklarację Praw Człowieka, świat jeszcze podnosił się po katastrofie II wojny światowej. Po raz pierwszy w historii narody wspólnie uznały podstawowe zasady, takie jak sprawiedliwość, równość i powszechność praw.

Deklarację od razu uznano za wielki sukces: łączyła bardzo zróżnicowane, a nawet sprzeczne, ustroje polityczne, systemy religijne i tradycje kulturowe. Sześćdziesiąt lat później wciąż stanowi ona podstawę międzynarodowych przepisów w dziedzinie praw człowieka oraz wzór dla wielu traktatów i deklaracji. W oparciu o ten dokument powstała Europejska Konwencja Praw Człowieka (1950 r.) oraz Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej (2000 r.). I choć w praktyce powszechne prawa człowieka są w dalszym ciągu często łamane, wszystkie kraje przyjęły deklarację, a niektóre włączyły ją do konstytucji i przepisów prawa.


ŹRÓDŁA

http://ec.europa.eu/news/justice/081007_1_pl.htmfacebook