SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


Październik 2008 r. Syn B.Geremka odebrał nagrodę przyznaną pośmiertnie jego ojcu

Syn Bronisława Geremka - Marcin Geremek odebrał w sobotę w Arezzo w Toskanii europejską nagrodę, przyznaną pośmiertnie jego ojcu przez fundację imienia byłego premiera Włoch Alcide De Gasperi.

"Premio Europa", wręczana po raz piąty, jest w tym roku hołdem dla, jak przypomniano, jednego z historycznych przywódców Solidarności i wielkiego Europejczyka.

Fundatorzy nagrody podkreślili, że Bronisław Geremek łączył w sobie "dyscyplinę historyka, pasję obywatelską polityka i wizję męża stanu".

"Odegrał nadzwyczajną rolę w odrodzeniu demokratycznej Polski i budowie nowej Europy" - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Fundacja wyraziła uznanie dla wkładu zmarłego tragicznie w lipcu polityka w "pierwsze batalie Solidarności, opór przeciwko uciskowi, światłe przygotowanie pierwszych demokratycznych wyborów".

"Spuścizna Geremka jest dzisiaj dziedzictwem wszystkich" - podkreślili organizatorzy uroczystości w Arezzo.

Oddano hołd jego odwadze w podejmowaniu decyzji na arenie międzynarodowej, między innymi w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Przemówienie podczas uroczystości wygłosił watykanista dziennika "Corriere della Sera" Luigi Accattoli. "Dzisiaj oddajemy hołd synowi Polski, który zawsze uważał się za obywatela Europy" - powiedział Accattoli.

Odczytał również telegram, jaki po śmierci profesora Geremka wystosowano z Watykanu w imieniu papieża Benedykta XVI, który podkreślił, że jego odejście "to wielka strata dla świata nauki i polityki w Polsce i w Europie". W depeszy kondolencyjnej znalazły się też wówczas słowa: "Stolica Apostolska docenia jego wkład w proces przemian społeczno-politycznych zapoczątkowany w Polsce przez Solidarność, jak również w integrację Unii Europejskiej, ratyfikację konkordatu zawartego między RP a Stolicą Apostolską w roku 1998" .

Luigi Accattoli dodał: "kiedy dowiedziałem się o jego śmierci będąc w Australii z papieżem, pomyślałem, że Geremek był tym dla świata świeckiego, kim kardynał Jean-Marie Lustiger był dla Kościoła katolickiego: żydowskim chłopcem, który ocalał z Shoah i został powierzony katolickiej rodzinie".

"Obaj poprosili o ochrzczenie przez tych, którzy ich przyjęli" - dodał.

Accattoli zwrócił uwagę na to, że Bronisław Geremek myślał nawet w młodości o tym, by zostać księdzem.


ŹRÓDŁA

http://euro.pap.com.plfacebook