SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


LISTOPAD 2008 r. Prawie 100-proc. wykorzystanie funduszy strukturalnych 2004- 2006 w Polsce

Polska wykorzystała w 93 proc. dostępne dla niej fundusze strukturalne z programów na lata 2004-2006 - wynika z uzyskanych przez PAP w środę najświeższych danych Komisji Europejskiej.

Zgodnie z nimi, do 18 listopada tego roku Polska wykorzystała 7,7 mld euro, czyli 93 proc. z dostępnej dla niej kwoty 8,6 mld euro funduszy strukturalnych na lata 2004-2006. Składają się na nie środki na rozwój regionalny, rybołówstwo, fundusz społeczny i rozwój obszarów wiejskich. Polska zajmuje pod względem ich wykorzystania drugie miejsce, po Litwie.

"Konkluzja: wdrażanie Funduszu Strukturalnego w Polsce nabrało tempa w ostatnim roku i jest na dobrej drodze" - czytamy w dokumencie KE.

Zdecydowanie gorzej idzie wykorzystanie środków z Funduszu Spójności, z którego finansowane są duże projekty infrastrukturalne i ochrony środowiska o znaczeniu ogólnokrajowym. Polska zajmuje pod względem ich wykorzystania ostatnią pozycje wśród 10 krajów, które weszły do UE w maju 2004 roku.

Dane KE pokazują, że Polska wykorzystała dotychczas 48,7 proc. (2,74 mld euro) z dostępnych dla niej 5,63 mld euro tych funduszy (i to licząc razem z przedakcesyjnymi środkami ISPA). W ramach Funduszu Spójności 2004-2006 Polsce przyznano 4,2 mld euro. Na ich wydanie jest czas do końca 2010 roku.

"Konkluzja: wyniki Funduszu Spójności pozostają w tyle, zwłaszcza w części dotyczącej ochrony środowiska" - uważa KE. Jej zdaniem problemem jest zwłaszcza polska legislacja dotycząca ochrony środowiska, wciąż nie w pełni zgodna z unijną, a także skomplikowane zasady zamówień publicznych i przekroczone koszty projektów (w których wielkość unijnej dotacji pozostaje taka sama).

O problemach z wykorzystaniem w Polsce środków na wielkie projekty mówiła w poniedziałek komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

"Mamy wolny rozruch wielkich projektów; system planowania przestrzennego jest ciągle w fazie niedorozwoju" - powiedziała Huebner na zorganizowanym w brukselskim Biurze Województwa Pomorskiego spotkaniu z marszałkami polskich województw oraz działaczami samorządowymi (tzw. Konwent Marszałków).

Huebner zaapelowała do nich o "oddolną mobilizację" w naciskach na rząd, by przyspieszyć realizację tych projektów.

Polska komisarz wezwała też do przyspieszenia wykorzystania środków dostępnych już w nowych planach budżetowych 2007-2013, których Polsce przyznano aż 67 mld euro. Tymczasem Polska wciąż nie wykorzystała przyznanej jej zaliczki prawie 900 mln euro z tych środków.


ŹRÓDŁA

http://www.ukie.gov.pl/WWW/news.nsf/0/3AA706A20C2D1962C125750D00417756?Openfacebook