SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


Polecamy projekty Europe Direct Lublin oraz ważne wydarzenia dla Unii Europejskiej z dziedzin ekonomii, kultury, funkcjonowania państw i życia społeczeństw oraz poszczególnych obywateli. Oferujemy szeroką gamę szkoleń, kursów, konsultacji, konkursów, spotkań i materiałów dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań. W biurze ED do Państwa dyspozycji pozostają konsultanci i eksperci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej.

ZACHĘCAMY DO WYPEŁNIENIA KRÓTKIEJ ANKIETY ZWIĄZANEJ Z DZIAŁALNOŚCIĄ EUROPE DIRECT


LISTOPAD 2008 r. Przywóz bezcłowy: od dnia 1 grudnia 2008 r. nowe przepisy dotyczące zwolnień dla podróżnych przyjeżdżających do Unii Europejskiej

Przywóz bezcłowy: od dnia 1 grudnia 2008 r. nowe przepisy dotyczące zwolnień dla podróżnych przyjeżdżających do Unii Europejskiej
Od dnia 1 grudnia 2008 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące przywozu zwolnionego z podatków i przywozu bezcłowego. Zaoszczędzą dzięki nim podróżni przewożący do UE towary w bagażu osobistym. Jednocześnie państwa członkowskie nie będą musiały dłużej ponosić kosztów administracyjnych związanych z pobieraniem niewielkich kwot ceł i podatków.

László Kovács, komisarz ds. Podatków i Unii Celnej, powiedział: „Dzisiejsze wejście w życie nowych progów w zakresie zwolnień z cła stosowanych w odniesieniu do podróżnych jest dobrą nowiną dla podróżujących Europejczyków. Wiele poprzednich przepisów, obowiązujących od 1969 r., przestało odpowiadać obecnym potrzebom. Od dziś obywatele przywożący do Unii Europejskiej towary w bagażu osobistym będą korzystać z niemal dwukrotnie wyższego progu pieniężnego oraz wyższych limitów ilościowych dotyczących niektórych napojów. Na podniesieniu progów pieniężnych skorzystają również państwa członkowskie, które nie będą musiały dłużej ponosić kosztów administracyjnych związanych z pobieraniem niewielkich kwot ceł i podatków.”

Zwolnienia udzielane podróżnym dotyczą progów pieniężnych oraz limitów ilościowych stosowanych w odniesieniu do towarów wwożonych bezcłowo z krajów trzecich do UE w bagażu osobistym.

Nowe przepisy obowiązujące od dnia 1 grudnia 2008 r. przewidują:

  • podniesienie z 175 euro do 430 euro obecnego progu pieniężnego w odniesieniu do osób podróżujących drogą lotniczą lub morską oraz do 300 euro w odniesieniu do osób podróżujących drogą lądową lub wodną śródlądową. W odniesieniu do tych ostatnich, niższy próg wprowadzono, aby uwzględnić szczególną sytuację państw członkowskich, które mają granice lądowe z krajami, w których ceny są zdecydowanie niższe niż w UE;
  • zniesienie limitów ilościowych dotyczących perfum, wód toaletowych, kawy i herbaty (co oznacza, że od tej pory w odniesieniu do tych produktów stosowany będzie próg pieniężny);
  • zwiększenie limitu ilościowego w odniesieniu do wina niemusującego z 2 do 4 litrów;
  • wprowadzenie limitu ilościowego w wysokości 16 litrów w odniesieniu do przywozu piwa;
  • umożliwienie państwom członkowskim zmniejszenia limitów ilościowych stosowanych do wyrobów tytoniowych (np. w przypadku papierosów – z 200 do 40) w celu finansowania polityki dotyczącej zdrowia publicznego.

Te same przepisy obowiązują również podróżnych przybywających z terytoriów, na których nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy, takich jak Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Normandzkie, francuskie departamenty zamorskie, Wyspy Alandzkie i Gibraltar.


ŹRÓDŁA

http://www.ukie.gov.pl/WWW/news.nsf/0/9BDA4ECB46779FFBC1257513005FDA7E?Openfacebook