SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


STYCZEŃ 2009 r. Ponad 3 miliony nazw zarejestrowanych pod domeną .eu

11 stycznia br. obywatel niemiecki zarejestrował trzymilionową nazwę domeny .eu. Stało się to dwa i pół roku po powstaniu domeny i potwierdza jej sukces jako domeny najwyższego poziomu. Jest to czwarta pod względem popularności domena w Europie i dziewiąta na całym świecie. Poprzez promowanie wyraźnie europejskiej tożsamości domena .eu pomaga obywatelom i przedsiębiorstwom czerpać pełne korzyści ze wspólnego rynku. Domenę przyjęły międzynarodowe firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i zespoły ekspertów oraz indywidualni Europejczycy pragnący zaznaczyć swoją obecność w sieci.

Trzy miliony nazw pod domeną .eu oznaczają, że europejscy internauci mają do niej zaufanie - stwierdziła Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Liczba ta, osiągnięta zaledwie kilka miesięcy przed trzecią rocznicą istnienia domeny, wskazuje na wyraźne poparcie społeczeństwa dla .eu: coraz więcej użytkowników korzysta z możliwości wyrażenia w sieci swojego europejskiego charakteru. Cieszę się zwłaszcza z tego, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw przyjęło domenę .eu jako integralną część tożsamości firmy. Mam nadzieję, że w przyszłości skorzysta z niej jeszcze więcej przedsiębiorstw.

Osiągając próg trzech milionów .eu umocniła swoje miejsce wśród 10 największych domen najwyższego poziomu na świecie takich jak .com, .net czy .org. Od momentu wprowadzenia w 2006 r. liczba rejestracji domen .eu stale rosła. Domeny .eu cieszą się dobrą reputacją: niedawne badanie przeprowadzone przez EURid, czyli rejestr domen .eu, wykazało, że użytkownicy nie tylko postrzegają .eu jako wyraz prawdziwie europejskiej tożsamości w internecie, ale uważają też, że domeny z .eu w nazwie są innowacyjne i nowoczesne.

Większość domen .eu zarejestrowano w państwach UE o największej liczbie ludności i najwyższym rozpowszechnieniu internetu. Na pierwszym miejscu nadal znajdują się Niemcy (30 proc.), następnie Holandia (14 proc.), Wielka Brytania (12 proc.), Francja (8 proc.) i Polska (6 proc.).

Dodatkowe informacje:

Otwarta w dniu 7 grudnia 2005 r. domena .eu była początkowo dostępna dla posiadaczy praw pierwszeństwa. Od początku kwietnia 2006 r. adresy mogą w niej rejestrować wszyscy mieszkańcy UE i organizacje posiadające siedzibę na terytorium Unii.
Zarządzaniem rejestrem .eu (bazą danych zawierającą wszystkie zarejestrowane nazwy) zajmuje się EURid, niezależna organizacja niekomercyjna. W ciągu pierwszego roku istnienia domeny zarejestrowano w niej 2,5 mln nazw, a w 2007 r. dodano następne 300 tys.

ŹRÓDŁA
http://www.ukie.gov.pl/WWW/news.nsf/0/7C01964C173B252BC125753E00461450?OpenARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK