SZUKAJ NA STRONACH EUROPE DIRECT LUBLIN


logo


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej
i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?


WRZESIEŃ 2010 30 lat "Solidarności" w Europie

Seminarium "Narodziny wolności", konkurs "Filmuj z wolnej stopy!", widowisko multimedialne "Rytmy wolności" oraz wystawa zdjęć Erazma Ciołka "W drodze do wolności" – to cykl niekonwencjonalnych imprez przygotowywanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce z okazji 30. urodzin "Solidarności". Chętnych zapraszamy do rejestrowania się na stronach internetowych. Daj się ponieść atmosferze wolności!

"Rytmy wolności"

Nowatorska forma świętowania historycznej rocznicy ma przekonać do udziału w wydarzeniach ludzi pokolenia lat 80., którzy w największym stopniu zyskali na transformacji i dziś bez przeszkód mogą podróżować, studiować i zawierać znajomości z rówieśnikami w całej Europie.

"Narodziny wolności"

Jakie zmiany zainicjowała "Solidarność" w Europie? Czym była dla opozycjonistów z innych krajów i w jaki sposób jej zwycięstwo przyczyniło się do rozwoju idei integracji europejskiej? Czy bez "Solidarności" możliwy byłby obecny kształt wolnej i zjednoczonej Europy?

Nad tymi tematami zastanowią się i uczestnicy i zaproszeni goście seminarium zatytułowanego "Narodziny Wolności", które zaplanowano 11 października 2010 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie Przewodniczący Komisji Europejskiej - José Manuel Barroso.

Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do osobistego spotkania z bohaterami lat osiemdziesiątych. Swój udział zapowiedzieli twórcy „Solidarności”, w tym Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej, Henryka Krzywonos, inicjatorka strajku gdańskich tramwajów w sierpniu 1980 r. a także dawni opozycjoniści z krajów Europy Środkowej.

"Filmuj z wolnej stopy!"

Czym jest dla Ciebie wolność, niezależność, solidarność, swoboda? Jeśli chcesz w szczególny sposób uczcić narodziny "Solidarności" i zaprezentować własny pogląd na te idee, weź udział w konkursie!

Nakręć krótki film przy użyciu telefonu, kamery lub aparatu, który będzie dowolną interpretacją tematu "Wolność wczoraj i dziś", wrzucić go na www.youtube.pl, a następnie wejdź na stronę http://ec.europa.eu/polska/konkurs_filmowy i prześlij swoje zgłoszenie.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej do 10 listopada. Autor wyróżnionej pracy otrzyma nagrodę – aparat fotograficzny CANON EOS 500d.


Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 października 2010 r.
Więcej informacji znajduje się na stronie PKE: www.ec.europa.eu/polskaARCHIWUM
EUROPE DIRECT
LUBLIN

PROSZĘ WYBRAĆ ROK